VEDLEGG: DETALJER OM ESG
OM BÆREKRAFTRAPPORTERINGEN
Bærekraftinformasjonen i denne årsrapporten inkluderer kapittelet om Bærekraft i Selvaag Bolig, detaljer i dette vedlegget, samt informasjon om bærekraft i øvrige deler av årsrapporten.
GRUNNLAG FOR UTARBEIDING (VSME B1)
Rapporten fokuserer på vesentlige temaer for selskapet, følger VSME grunnmodul og selskapet har i tillegg valgt å legge til noen moduler fra VSME detaljert modul (C1, C2, C3, C4, C5 og C9). Fokus for rapporteringen er på temaer som er identifisert som vesentlige gjennom dobbelt vesentlighetsanalyse.
Rapporten er utarbeidet på konsernbasis, og inkluderer alle virksomhetsområder i Selvaag Bolig ASA med datterselskaper og tilknyttede selskaper. Dette tilsvarer områdene som er dekket av den finansielle rapporteringen.
Rapporteringen er gjort etter beste evne. Enkelte indikatorer er vanskelige å beregne og er estimert basert på tilgjengelig data.
Selvaag Bolig er børsnotert på Oslo Børs, og har NACE-sektorklassifiseringskode 68.120 Utvikling og salg av byggeprosjekter. For finansielle tall, se årsregnskapet.
I 2023 rapporterte Selvaag Bolig klimadata til Carbon Disclosure Project (CDP) og oppnådde score B-, som var på nivå med det målte europeiske bransjegjennomsnittet.
Datterforetak i Selvaag Bolig ASA-konsernet
Selvaag Bolig har en rekke datterselskaper i Norge. En oversikt over datterselskaper finnes tilgjengelig i Brønnøysund-registrene og via www.proff.no.
I Sverige har selskapet følgende datterselskaper:
• Selvaag Pluss Service AB
• Selvaag Bostad AB
• Selvaag Bostad Entreprenad AB
• Selvaag Bostad Holding AB
• Selvaag Bostad Holding 2 AB
• Selvaag Bostad Fastighet 1 AB
• Selvaag Bostad Fastighet 2 AB
• Selvaag Bostad Fastighet 3 AB
• Selvaag Bostad Fastighet 4 AB
• Selvaag Bostad Fastigheter 21 AB
• Selvaag Bostad Fastigheter 22 AB
• Selvaag Bostad Fastigheter 23 AB
Alle svenske datterselskaper har forretningsadresse Kungsholmstorg 16 4tr, 112 21 Stockholm.
Geografisk plassering
Selvaag Bolig har hovedkontor i Oslo, i Silurveien 2. I tillegg har selskapet regionskontorer i Bergen, Tønsberg, Follo og Stockholm.
Kontorlokaler
| Kontorlokaler | Adresse | Land | Eierskap |
|---|---|---|---|
| Hovedkontor | Silurveien 2, 0380 Oslo | Norge | Leid |
| Kontor Follo | Kveldroveien 19, 1407 Vinterbro | Norge | Leid |
| Kontor Tønsberg | Rambergveien 10, 3115 Tønsberg | Norge | Leid |
| Kontor Bergen | Inger Bang Lunds vei 12, 5059 Bergen | Norge | Leid |
| Kontor Stockholm | Kungsholms Torg 16, 112 21 STOCKHOLM | Sverige | Leid |
Prosjekter under bygging i 2025
| Prosjekt | Adresse | Land |
|---|---|---|
| Lille Løren Park | Sinsenveien 45-49, 0585 Oslo | Norge |
| Mathildetunet | Rådmann Paulsens gate, 1473 Lørenskog | Norge |
| Puddertoppen | Ødegårds vei, 1470 Lørenskog | Norge |
| Snøbyen Pluss | Ødegårds vei 48, 1470 Lørenskog | Norge |
| Landåstoppen | Folagrenda, 1384 Asker | Norge |
| Ballerud Hageby | Johs Faales vei, 1363 Høvik | Norge |
| Langhus 1405 | Teglverksfaret 5, 1405 Langhus | Norge |
| Solbergskogen Pluss | Myrfaret 1, 1406 Ski | Norge |
| Sandsliåsen Hageby | Sandsliåsen 59, 5254 Sandsli | Norge |
| Sandsliåsen Park | Sandsliåsen 55, 5254 Sandsli | Norge |
| Solheimsvatnet Pluss | Kanalveien 48, 5068 Bergen | Norge |
| Kanaltunet | Lervigbrygga, 4014 Stavanger | Norge |
I tillegg har selskapet en tomtebank, der de fleste tomtene ligger hos Urban Properties eller hos samarbeidspartner. Se appendix til kvartalsrapport for Q4 2025 på www.selvaagboligasa.no for mer informasjon om tomtebanken og geografisk plassering.
RUTINER, POLICYER OG FREMTIDSINITIATIVER FOR OMSTILLING TIL EN MER BÆREKRAFTIG ØKONOMI (VSME B2, C2)
Konserndirektør marked, strategi og bærekraft er øverste ansvarlige for bærekraft.
| Tema | Har dere innført bærekraftsrutiner/policyer/ fremtidsinitiativer som omhandler noen av følgende bærekraftsforhold? |
|---|---|
| Klimaendringer | Ja. Se kapittelet Klima og Miljø (E) |
| Forurensning | Ja. Se Forurensing av luft, vann og jord (B4) |
| Vann og marine ressurser | Ja. Se Vann (B6) |
| Biologisk mangfold og økosystemer | Ja. Se Biologisk mangfold (B5) |
| Sirkulær økonomi | Ja. Se Ressursbruk, sirkulær økonomi og avfallshåndtering (B7) |
| Egen arbeidsstyrke | Ja. Se Arbeidsstyrken (B8, B9, B10, C5, C9) |
| Arbeidere i verdikjeden | Ja. Se Trygge byggeplasser og Aktsomhetsvurderinger og menneskerettigheter |
| Berørte lokalsamfunn | Ja. Se Inkluderende nabolag |
| Forbrukere og sluttbrukere | Ja. Se Kundetilfredshet (KTI) |
| God forretningsskikk | Ja. Se Forretningsskikk og etikk i egen virksomhet (B11) og Forretningsskikk og etikk i leverandørkjeden |
Kvalitetsstyring i byggeprosjekter
Selvaag Bolig har et miljøstyringsverktøy, inkludert ESG-sjekkliste med relevante KPIer og mål. Dette skal sikre at alle relevante ESG-forhold ivaretas i prosjektutviklingen og at selskapet oppnår sine kommuniserte mål.
ESG-sjekklisten omfatter følgende temaer:
- Klima og miljø
- Klimagassutslipp
- Klimarisiko
- Materialbruk
- Tap av biologisk mangfold
- Avfall og forurensing
- Energieffektive bygg
- Sosiale forhold
- Helse og sikkerhet på byggeplass
- Sosial dumping
- Menneskerettigheter i leverandørkjeden
- Styringsmessige forhold
- Etikk i leverandørkjeden
- Etikk i egen organisasjon
E: MILJØ
Energi (VSME B3)
Samlet energiforbruk i Selvaag Boligs kontorer og visningssentre er beregnet til 290 MWh. Dette omfatter strøm til kontorer, visningssentre, fellesanlegg, varme, ventilasjon og kjøling, og er beregnet med utgangspunkt i Selvaag Boligs forbruk i hovedkontoret i Silurveien 2.
Klimagassregnskap 2025 (VSME B3)
Denne rapporten viser estimerte klimagassutslipp (GHG-utslipp) fra Selvaag Boligs virksomhet. Innrapporterte mengder er omregnet til CO2-ekvivalenter i henhold til TEK17 og standarden The Greenhouse Gas Protocol (GHG-protokollen).
Selvaag Bolig har ikke lenger direkte utslipp (Scope 1), ettersom selskapet ikke lenger eier lokaler eller firmabiler med direkte utslipp. Selskapets utslipp i Scope 2 omfatter utslipp fra energibruk i kontorer, visningsentre og elektriske firmabiler. Utslippet er beregnet til 0,02 prosent av det totale utslippet for 2025, og er således lite vesentlig.
Klimagassregnskapet i Scope 3 omfatter estimater for alle leilighetsbygg som ble ferdigstilt i 2025. Ettersom det ferdigstilles et ulikt antall boliger hvert år, vil den totale utslippsmengden kunne variere vesentlig fra år til år. Selvaag Bolig rapporterer derfor også utslipp per bruttoareal (BTA), som bedre reflekterer selskapets innsats for å redusere klimagassutslipp.
Byggeprosjekter 2025
Klimagassregnskapene fra byggeplassene er beregnet av entreprenør og følger kravene som er fastsatt i Byggteknisk forskrift (TEK17) § 17-1. Iht. forskriften skal klimagassregnskap for boligprosjekter og yrkesbygg føres etter Norsk Standard NS 3720:2018 og minimum inkludere livsløpsmodulene A1-A5, B2 og B4. Beregningsperioden er 50 år.
| Stadium | NS-kategori | Beskrivelse |
|---|---|---|
| Produkt | A1 | Råvarer |
| Produkt | A2 | Transport fra produksjonssted |
| Produkt | A3 | Produksjon |
| Gjennomføring | A4 | Transport til byggeplass |
| Gjennomføring | A5 | Avfall generert på byggeplass |
| Bruk | B2 | Vedlikehold |
| Bruk | B4 | Utskifting |
I henhold til krav i TEK17 om å følge inndelingen i Norsk Standard NS 3451:2022 Bygningsdelstabell og systemkodetabell for bygninger og tilhørende uteområder omfatter klimagassregnskapet bygningsdelene 21-26.
Bygningsdel (NS 3451:2022) | Bygningselement |
|---|---|
| 21 | Grunn og fundamenter |
| 22 | Bæresystemer |
| 23 | Yttervegger |
| 24 | Innervegger |
| 25 | Dekker |
| 26 | Yttertak |
TEK17-tallene presenteres for å gi et bilde av utslipp i hver fase av byggeprosjektene. Produksjonsfasen står for hoveddelen av utslippene, med 83 prosent av utslippene fra byggeprosjektene i 2025.
| TOTAL 2025 | Utslipp tCO2e | Andel av utslipp fra byggeplass % |
|---|---|---|
| Produksjon (A1-A3) | 8 337 | 83 % |
| Vedlikehold og utskiftning (B2 og B4) | 944 | 9 % |
| Transport (A4) | 392 | 4 % |
| Avfall* (A5) | 371 | 4 % |
| Sum total Produkt- og Bruksstadier (A1-A3, B2 & B4) | 9 281 | 92 % |
| Sum total Produkt, Bruks- og Gjennomførings-stadiet (A1-A5, B2, B4) | 10 045 | 100 % |
* Utslipp fra kapp og svinn av materialer kan også inkluderes i A1-A3 og A4 iht TEK17.
Nøkkeltall GHG-protokollen
Estimerte utslipp fra ferdigstilte byggeprosjekter i 2025 var 13 prosent høyere per bruttoareal (BTA) enn i 2024. Dette skyldes blant annet at det ble ferdigstilt et rehabiliteringsprosjekt i 2024, der gjenbruk av fundamentet og bærekonstruksjonen førte til lavere utslipp. I tillegg har mer detaljert datakvalitet og bedre systemer gjort det mulig å ta med flere små utslippsfaktorer, som samlet sett har økt utslipp fra byggeprosjektene noe. Utslipp per BTA over byggets levetid (50 år) er dermed også økt fra 3,6 kgCO2e/BTA til 4,0 kgCO2e/BTA.
Totalt utslipp i 2025 er noe lavere enn i 2024, grunnet færre ferdigstilte boliger.
| NØKKELTALL | ENHET | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Kategori | |||
| Scope 1 | tCO2e | 0 | 1,3 |
| Scope 2 (lokasjonsbasert) | tCO2e | 1,7 | 2,4 |
| Scope 2 (MARKEDSBASERT) | tCO2e | 154,7 | 167,5 |
| SCOPE 3 | tCO2e | 10 044,6 | 10 944,6 |
| Scope 1, 2 & 3 (lokasjonsbasert) | tCO2e | 10 046,3 | 10 948,3 |
| Klimagassintensitet VSME | tCO2e / Proforma salgs-inntekter NOK | 0,004 | 0,004 |
| NØKKELTALL BYGGPROSJEKTER | Enhet | 2025 | 2024 |
| Utslipp fra byggeplasser total | kgCO2e | 10 044,6 | 10 901,3 |
| Utslipp per BTA total | kgCO2e | 202 | 179 |
| Utslipp per BTA total per år (50 år) | kgCO2e | 4,0 | 3,6 |
Scope 1 og 2
Scope 1 var redusert til null for 2025, da selskapet ikke lenger har fossildrevne firmabiler.
Scope 2 (lokasjonsbasert) utgjør 1,7 tCO2e og utgjør 0,02 prosent av selskapets totale utslipp. Scope 2 omfatter utslipp fra elektriske firmabiler samt energiforbruk i kontorer og visningssentre. Utslippene er 30 prosent lavere i 2025 sammenlignet med 2024, en nedgang som i hovedsak skyldes at Selvaag Boligs hovedkontor i Silurveien 2 ble redusert i størrelse i løpet av 2024. Utslippene fra visningssentre og mindre kontorfasiliteter er beregnet basert på arealstørrelse og antall ansatte (FTE) ved de ulike kontorene, med energiforbruk per FTE ved Silurveien 2 som grunnlag.
Scope 3
Rapportert Scope 3 omfatter GHG-kategoriene innkjøpte varer og tjenester, oppstrøms transport og distribusjon, avfall og bruk av solgte produkter.
Innkjøpte varer og tjenester omfatter alle utslipp knyttet til utvinning og produksjon av materialer som brukes i Selvaag Boligs byggeprosjekter (A1-A3 i henhold til TEK17), samt avfall fra byggeplass (A5). For byggeprosjekter som er økonomisk regnskapsført som «joint ventures», beregnes utslippene i henhold til Selvaag Boligs eierandel i prosjektet. Innkjøpte varer og tjenester er Selvaag Boligs klart største utslippskategori og utgjør 86,7 prosent av selskapets totale estimerte utslipp. Flere av byggeprosjektene som ble ferdigstilt i 2025 benyttet lavkarbonbetong.
Oppstrøms transport og distribusjon inkluderer alle utslipp fra transport av innkjøpte materialer fra leverandører til byggeplasser (A4 i henhold til TEK17) og er estimert til 392 tCO2e. Dette tilsvarer 3,9 prosent av de totale klimagassutslippene.
Bruk av solgte produkter (B2 og B4 i henhold til TEK17) viser utslipp fra utskiftning og vedlikehold av materialer. Denne kategorien hadde et estimtert utslipp på 944 tCO2e, som utgjør 9,4 prosent av selskapets totale klimagassutslipp i 2025. Beregningsperioden (levetiden) som er lagt til grunn er 50 år, i henhold til TEK17. Beregningen er basert på utslippsfaktorene spesifisert i materialenes tilhørende EPDer. Estimert energiforbruk (B6) er ikke beregnet for 2025, da dette ikke er et krav i henhold til TEK17.
Avfall fra Selvaag Boligs kontorer og administrasjon er ansett som lite vesentlig, og er derfor ikke med i beregningen for 2025. Det samme gjelder bedriftsreiser.
Metode klimagassregnskap
Metoden skal gi et helhetlig bilde av virksomhetens klimapåvirkning gjennom å identifisere og klassifisere utslippene i de tre omfangene Scope 1, Scope 2 og Scope 3.
Scope 2 (indirekte utslipp fra energiforsyning)
Scope 2 inkluderer indirekte utslipp fra virksomhetens kjøp av energi som elektrisitet, fjernvarme eller kjøling og reflekterer utslipp fra energiproduksjonen. Utslippsfaktorene som benyttes for elektrisitet er basert på nasjonale brutto produksjonsmikser fra International Energy Agency (IEA) sin statistikk.
Lokasjonsbasert metode tar utgangspunkt i de reelle utslippene knyttet til produksjon av elektrisitet innenfor et spesifikt geografisk område. Innenfor dette geografiske området opererer ulike energiprodusenter med en kombinasjon av energikilder. I henhold til denne metodikken gir ikke-fornybare kilder (olje, kull, gass, osv.) direkte utslipp av klimagasser.
Markedsbasert metode beregnes ut fra organisasjonens valg om å gå til anskaffelse av opprinnelsesgarantier. I tilfeller der opprinnelsesgarantier anskaffes, bekrefter leverandøren at grønn energi vil bli produsert i tilsvarende mengde som bedriften har kjøpt sertifikater for. Dette gir en utslippsfaktor på 0 g/CO2e/kWh. Elektrisitet som organisasjonen ikke har kjøpt opprinnelsesgarantier for, får en utslippsfaktor basert på gjenværende produksjon. Denne faktoren er normalt høyere enn tilsvarende lokasjonsbasert faktor og refereres til som ‘’residual miks’’.
Scope 3 (indirekte utslipp)
Scope 3 omfatter alle andre indirekte utslipp som stammer fra virksomhetens verdikjede. Disse utslippene er ofte mer komplekse å identifisere og kvantifisere, da de inkluderer aktiviteter utenfor virksomhetens direkte kontroll. I henhold til GHG er Scope 3-utslipp delt inn i 15 kategorier, og Selvaag Bolig rapporterer på kategoriene innkjøpte varer og tjenester, oppstrøms transport og distribusjon og bruk av solgte produkter.
Utslipp fra byggeprosjekter er den største kilden til Scope 3-utslipp for Selvaag Bolig, og disse er beregnet av entreprenør i henhold til Byggteknisk forskrift (TEK17) § 17-1, som beskrevet i Veileder for utarbeidelse av klimagassregnskap fra Direktoratet for Byggkvalitet. Utslipp fra byggematerialer er primært basert på produktenes miljødeklarasjoner Environmental Product Declaration (EPD). Alle EPD-er som er benyttet var sertifiserte og gyldige på tidspunktet for materialanskaffelsen og oppfylte kravene til EPD og GWP-faktorer i TEK17. I henhold til TEK 17 er alle materialer uten EPD gitt et utslippspåslag på 25 prosent.
Vann (VSME B6)
Selskapets årlige vannuttak i kontorlokaler er beregnet til 531 m3. Dette er beregnet basert på selskapets vannforbruk ved hovedkontoret i Silurveien 2, og estimert for andre lokasjoner.
S: Sosiale forhold
Arbeidsstyrken (VSME B8, B9, B10)
Antall ansatte og årsverk per 31.12
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Ansatte | 82 | 83 |
| Årsverk | 80 | 81 |
| Årsverk i morselskap | 56 | 56 |
| Årsverk i datterselskaper (inkl. Sverige) | 24 | 25 |
| Deltidsansatte (minimum 40 % stilling) | 5 | 5 |
| Ansatte i Sverige | 6 | 6 |
Sykefravær, turnover og medarbeidertilfredshet
| 2025 | 2024 | Mål | |
|---|---|---|---|
| Medarbeidertilfredshet | 89 % | 87 % | > 80 % |
| Sykefravær | 5,9 % | 3,0 % | < 3 % |
| Turnover | 12,1 % | 12,8 % | - |
Kjønnsbalanse
| Kjønnsbalanse | 2025 | 2024 | Mål | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvinner | Menn | Kvinner | Menn | Kvinner | Menn | |
| Overordnet kjønnsbalanse | 55 % | 45 % | 58 % | 42 % | >40 % | >40 % |
| Kjønnsbalanse deltidsansatte | 80% | 20% | 80% | 20% | - | - |
| Kjønnsbalanse i konsernledelsen | 25 % | 75 % | 20 % | 80 % | >40 % | >40 % |
| Kjønnsbalanse aksjonærvalgte styremedlemmer | 40 % | 60 % | 40 % | 60 % | >40 % | > 40 % |
| Kjønnsbalanse styremedlemmer valgt av ansatte | 50 % | 50 % | 50 % | 50 % | 50 % | 50 % |
| Foreldrepermisjon | - | 19 uker (1 person) | 6 uker (1 person) | 15 uker (1 person) | - | - |
Lønn
| Gjennomsnittlig fastlønn iht. stilling (NOK 1000) | 2025 | 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvinner | Menn | Alle | Kvinner | Menn | Alle | |
| Alle stillinger | 892 | 1 764 | 1 280 | 851 | 1 727 | 1 229 |
| Konsernledelse | 2 001 | 3 768 | 3 326 | 1 772 | 3 178 | 2 897 |
| Ikke-kjernevirksomhet | 636 | Kun deltid | 635 | 623 | Kun deltid | 617 |
| Alle stillinger fratrukket konsernledelse og ikke-kjernevirksomhet | 1 078 | 1 612 | 1 389 | 1 029 | 1 575 | 1338 |
Se også lederlønnsrapporten som er publisert på selskapets nettsider www.selvaagboligasa.no for ytterligere informasjon.
Trygge byggeplasser
| 2025 | 2024 | Mål | |
|---|---|---|---|
| Leverandører kartlagt opp mot sosiale kriterier | 100 % | 100 % | 100 % |
| Antall byggeplasser/prosjekter | 12 | 10 | - |
| Fraværsskader per million utførte timeverk | 2,4 | 1,0 | 0 |
| Skader per million utførte timeverk | 7,8 | 18,3 | - |
| Dødsulykker | 0 | 0 | 0 |
G: Styring
Domfellelser og bøter for korrupsjon og bestikkelser (VSME B11)
Selskapet har ikke blitt dømt eller ilagt bøter for korrupsjon eller bestikkelser i 2025.

