REGNSKAP: KONSERN
ResultatregnskapFOR PERIODEN 1. JANUAR – 31. DESEMBER
| (beløp i 1 000 kroner, unntatt resultat per aksje) | Note | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Salgsinntekter | 2, 25 | 2 002 368 | 1 895 375 |
| Øvrige inntekter | 25 | 84 280 | 75 669 |
| Sum driftsinntekter | 2 086 648 | 1 971 044 | |
| Prosjektkostnader | 5 | (1 767 334) | (1 580 327) |
| Lønns- og personalkostnader, administrative funksjoner | 6 | (146 684) | (149 060) |
| Avskrivning og amortisering | 9, 10 | (6 748) | (9 788) |
| Andre driftskostnader | 7 | (108 606) | (105 964) |
| Sum driftskostnader | (2 029 372) | (1 845 139) | |
| Andel av resultat fra felleskontrollerte foretak og tilknyttede selskaper | 24 | 69 429 | 72 320 |
| Øvrige gevinster (tap), netto | - | - | |
| Driftsresultat | 126 705 | 198 225 | |
| Finansinntekter | 8 | 26 246 | 25 443 |
| Finanskostnader | 8 | (13 352) | (14 472) |
| Netto finansposter | 12 894 | 10 971 | |
| Resultat før skatt | 139 599 | 209 196 | |
| Skattekostnad | 19 | (6 603) | (32 240) |
| Årets resultat | 132 996 | 176 956 | |
| Poster i utvidet resultat som kan bli omklassifisert til resultatet | |||
| Omregningsdifferanser | 3 822 | 567 | |
| Årets totalresultat | 136 818 | 177 523 | |
| Årets resultat tilordnet: | |||
| Ikke-kontrollerende interesser | 41 | 42 | |
| Aksjonærer i Selvaag Bolig ASA | 132 955 | 176 914 | |
| Årets totalresultat tilordnet: | |||
| Ikke-kontrollerende interesser | 41 | 42 | |
| Aksjonærer i Selvaag Bolig ASA | 136 777 | 177 481 | |
| Resultat per aksje for årets resultat fordelt på aksjonærer i Selvaag Bolig ASA | |||
| Resultat per aksje (ordinært og utvannet), i kroner | 14 | 1,42 | 1,90 |
BalansePer 31. Desember
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| EIENDELER | |||
| Anleggsmidler | |||
| Goodwill | 9 | 383 376 | 383 376 |
| Varige driftsmidler | 10 | 7 724 | 7 854 |
| Bruksretteiendeler leieavtaler | 10 | 27 779 | 31 961 |
| Investeringer i felleskontrollerte foretak og tilknyttede selskaper | 24 | 312 905 | 276 578 |
| Lån til felleskontrollerte foretak og tilknyttede selskaper | 23, 24 | 193 214 | 173 614 |
| Andre anleggsmidler | 11 | 697 981 | 561 213 |
| Sum anleggsmidler | 1 622 979 | 1 434 596 | |
| Omløpsmidler | |||
| Varelager (eiendom) | 5 | 4 802 114 | 3 257 790 |
| Kundefordringer | 11 | 108 759 | 62 411 |
| Andre kortsiktige fordringer | 11 | 15 919 | 20 541 |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 12 | 254 838 | 383 649 |
| Sum omløpsmidler | 5 181 630 | 3 724 391 | |
| SUM EIENDELER | 6 804 609 | 5 158 987 | |
| EGENKAPITAL OG GJELD | |||
| Egenkapital | |||
| Egenkapital fordelt på aksjonærer i Selvaag Bolig ASA | 13 | 2 401 138 | 2 385 368 |
| Ikke-kontrollerende interesser | 7 922 | 7 881 | |
| Sum egenkapital | 2 409 060 | 2 393 249 | |
| Gjeld | |||
| Langsiktig gjeld | |||
| Pensjonsforpliktelser | 2 315 | 2 086 | |
| Forpliktelse ved utsatt skatt | 19 | 91 241 | 82 831 |
| Avsetninger | 20 | 62 296 | 60 365 |
| Annen langsiktig ikke-rentebærende gjeld | 26 | 513 052 | 456 496 |
| Langsiktige leieforpliktelser | 10 | 25 534 | 28 815 |
| Langsiktig rentebærende gjeld | 16 | 1 098 070 | 935 433 |
| Sum langsiktig gjeld | 1 792 508 | 1 566 026 | |
| Kortsiktig gjeld | |||
| Kortsiktige leieforpliktelser | 10 | 3 282 | 3 059 |
| Kortsiktig rentebærende gjeld | 16 | 1 208 463 | 173 230 |
| Kortsiktig gjeld tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter | 26 | 729 504 | 504 450 |
| Leverandørgjeld | 17 | 161 948 | 132 500 |
| Betalbar skatt | 19 | 877 | 33 773 |
| Annen kortsiktig ikke-rentebærende gjeld | 17 | 498 967 | 352 700 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 603 041 | 1 199 712 | |
| Sum gjeld | 4 395 549 | 2 765 738 | |
| SUM EGENKAPITAL OG GJELD | 6 804 609 | 5 158 987 |
Oslo, 18. mars 2026
ENDRINGER I EGENKAPITAL
| (beløp i 1 000 kroner) | Aksjekapital | Overkurs-fond | Annen innskutt kapital | Akkumulerte omregnings-differanser | Andre reserver | Tilbakeholdt resultat | Egenkapital fordelt på aksjonærer i Selvaag Bolig ASA | Ikke-kontrollerende interesser | Sum egen-kapital | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital per 1. januar 2025 | 187 529 | 1 394 857 | 700 629 | 10 669 | 3 528 | 88 155 | 2 385 368 | 7 881 | 2 393 249 | *) |
| Transaksjoner med eierne: | ||||||||||
| Utbytte | - | - | - | - | - | (117 207) | (117 207) | - | (117 207) | |
| Tilbakekjøp av aksjer | (1 600) | - | - | - | - | (26 207) | (26 207) | - | (27 807) | |
| Salg av aksjer til ansatte | 1 458 | - | - | - | - | 22 549 | 22 549 | - | 24 007 | |
| Utdeling til ikke-kontrollerende aksjonærer | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| Totalresultat for perioden: | ||||||||||
| Resultat etter skatt for perioden | - | - | - | - | - | 132 955 | 132 955 | 41 | 132 996 | |
| Øvrige resultatelementer for perioden | - | - | - | 3 822 | - | - | 3 822 | - | 3 822 | |
| Egenkapital per 31. desember 2025 | 187 387 | 1 394 857 | 700 629 | 14 491 | 3 528 | 100 245 | 2 401 138 | 7 922 | 2 409 060 | *) |
| Egenkapital per 1. januar 2024 | 187 279 | 1 394 857 | 700 629 | 10 102 | 3 528 | 2 729 | 2 299 125 | 7 839 | 2 306 964 | *) |
| Transaksjoner med eierne: | ||||||||||
| Utbytte | - | - | - | - | - | (93 640) | (93 640) | - | (93 640) | |
| Tilbakekjøp av aksjer | (1 344) | - | - | - | - | (21 692) | (23 036) | - | (23 036) | |
| Salg av aksjer til ansatte | 1 594 | - | - | - | - | 23 844 | 25 438 | - | 25 438 | |
| Utdeling til ikke-kontrollerende aksjonærer | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| Totalresultat for perioden: | ||||||||||
| Resultat etter skatt for perioden | - | - | - | - | - | 176 914 | 176 914 | 42 | 176 956 | |
| Øvrige resultatelementer for perioden | - | - | - | 567 | - | - | 567 | - | 567 | |
| Egenkapital per 31. desember 2024 | 187 529 | 1 394 857 | 700 629 | 10 669 | 3 528 | 88 155 | 2 385 368 | 7 881 | 2 393 249 | *) |
| *) Ikke-kontrollerende interesser inkluderer skatteforpliktelser knyttet til resultatandeler i deltagerlignede selskaper. Skattekostnaden i konsernet inkluderer ikke skatteforpliktelser for skattesubjekter som ikke inngår i Selvaag Bolig Konsern. | ||||||||||
KontantstrømoppstillingFOR PERIODEN 1. JANUAR - 31. DESEMBER
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| KONTANTSTRØM FRA OPERASJONELLE AKTIVITETER | |||
| Resultat før skatt | 139 599 | 209 196 | |
| Betalt skatt | (33 853) | (66 897) | |
| Avskrivninger | 9, 10 | 6 748 | 9 788 |
| Andel av resultat fra tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 24 | (69 429) | (72 320) |
| Endring i varelager (eiendom) | 5 | (1 372 810) | 69 399 |
| Endring i kundefordringer | 11 | (46 348) | (2 217) |
| Endring i leverandørgjeld | 17 | 29 448 | 59 406 |
| Endring i øvrige arbeidskapitaleiendeler | (48 436) | (25 942) | |
| Endring i øvrig arbeidskapitalgjeld | 84 993 | (93 355) | |
| Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | (1 310 088) | 87 058 | |
| KONTANTSTRØM FRA INVESTERINGSAKTIVITETER | |||
| Innbetalinger ved avgang av varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | |
| Utbetalinger ved tilgang av varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | (2 430) | (4 414) | |
| Innbetalinger ved avgang av tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 44 388 | 302 | |
| Utbetalinger ved tilgang av tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 24 | (10 030) | (5 000) |
| Innbetalinger ved avgang av andre investeringer og tilbakebetalinger av lånefordringer | 41 305 | 53 819 | |
| Utbetalinger ved tilgang av andre investeringer og lånefordringer | (54 456) | (46 470) | |
| Utbytte og utdelinger fra tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 24 | 62 500 | 25 000 |
| Netto kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | 81 277 | 23 237 | |
| KONTANTSTRØM FRA FINANSIERINGSAKTIVITETER | |||
| Innbetalinger ved opptrekk av gjeld | 16 | 3 068 417 | 1 842 093 |
| Nedbetaling av gjeld | 16 | (1 745 261) | (1 660 156) |
| Betalte renter | 12 | (92 280) | (68 406) |
| Nedbetaling av leasingforpliktelser | 10 | (3 056) | (8 180) |
| Utbytte betalt til aksjonærer i Selvaag Bolig ASA | 15 | (117 207) | (93 640) |
| Tilbakekjøp av egne aksjer i Selvaag Bolig ASA | 13 | (27 807) | (23 036) |
| Salg av egne aksjer i Selvaag Bolig ASA | 13 | 17 194 | 18 157 |
| Netto kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | 1 100 000 | 6 832 | |
| Netto endring i kontanter og kontantekvivalenter | (128 811) | 117 127 | |
| Kontanter og kontantekvivalenter per 1. januar | 12 | 383 649 | 266 522 |
| Kontanter og kontantekvivalenter per 31. desember | 12 | 254 838 | 383 649 |
For ytterligere spesifikasjoner henvises det til Note 12
Rådhushagen, Ski
Noter
KONSOLIDERT ÅRSREGNSKAP FOR SELVAAG BOLIG KONSERN
Noter til konsernregnskapet for perioden avsluttet 31. desember 2025.
NOTE 1 GENERELL INFORMASJON
Selvaag Bolig ASA (“Selskapet") og dets datterselskaper (samlet “Konsernet”) er et eiendomsutviklingskonsern, der hovedaktiviteten er utvikling og salg av boliger.
Selvaag Bolig ASA er notert på Oslo Børs. Selskapet kontrolleres av Selvaag AS.
Selskapets registrerte forretningsadresse er Silurveien 2, 0380 Oslo.
NOTE 2 VESENTLIGE REGNSKAPSPRINSIPPER
De viktigste regnskapsprinsippene som er benyttet ved utarbeidelse av konsernregnskapet presenteres nedenfor. Regnskapsprinsippene er anvendt konsistent for alle regnskapsperioder med mindre noe annet er opplyst om.
2.1 Etterlevelse av prinsipper
Konsernregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU.
Styret vedtok avleggelse av konsernregnskapet den 18. mars 2026.
2.2 Grunnlag for utarbeidelse
Historisk kost-prinsippet er lagt til grunn i konsernregnskapet bortsett fra ved måling av derivater, som innregnes til virkelig verdi. Konsernregnskapet er utarbeidet under forutsetning om fortsatt drift.
2.3 Funksjonell valuta og presentasjonsvaluta
Konsernregnskapet er presentert i NOK, som også er morselskapets funksjonelle valuta.
2.4 Konsolidering
Konsernregnskapet viser det samlede økonomiske resultatet og den samlede finansielle stillingen for morselskapet og foretak som kontrolleres av selskapet (datterselskap).
Et negativt totalresultat i datterselskapet henføres til eierne av morselskapet og til ikke-kontrollerende interesser selv om dette medfører at ikke-kontrollerende interesser viser en negativ balanse.
2.5 Segmentinformasjon
Driftssegmenter rapporteres i samsvar med den interne rapporteringen til administrerende direktør og ledergruppen (som er øverste beslutningstaker). Denne gruppen er ansvarlig for å allokere ressurser og vurdere inntjeningen til driftssegmentene.
Den interne rapporteringen anvender løpende avregnings metode for inntekter og varekostnader, hvor fullføringsgraden beregnes ved å ta utgangspunkt i påløpte kostnader i forhold til totalt estimerte kostnader multiplisert med salgsgrad. Driftsinntekter etter løpende avregning inkluderer også et beregnet fortjenesteelement. Segmentresultatene avstemmes mot driftsresultat for konsernet i noten.
2.6 Investering i tilknyttede selskap
Et tilknyttet selskap er et foretak hvor konsernet har betydelig innflytelse og som verken er et datterselskap eller en felleskontrollert virksomhet. Dette er typisk investeringer i boligprosjekter i samarbeid med partnere eller grunneiere der partene eier 50 prosent av selskapet hver. Felles kontroll vurderes da i henhold til IFRS 11.
Tilknyttede selskaper er regnskapsført etter egenkapitalmetoden.
Når det er nødvendig, testes hele den balanseførte verdien av investeringen (inkludert goodwill) for verdifall, som én enkelt eiendel, i samsvar med IAS 36 Verdifall på eiendeler ved å sammenligne gjenvinnbart beløp (høyeste av bruksverdi og virkelig verdi fratrukket salgsutgifter) med balanseført verdi. Indikatorer på mulig nedskrivning kan være fall i tomtepriser eller boligpriser.
Dersom konsernet har gitt lån til et tilknyttet selskap, og lånet anses for å være del av nettoinvesteringen, føres eventuelle akkumulerte negative resultatandeler som overstiger anskaffelseskost som reduksjon i balanseført verdi av fordringen.
Regnskapene for tilknyttede selskaper omarbeides om nødvendig for å sikre konsistens med prinsipper som benyttes i konsernet.
Resultatandeler og gevinster (tap) fra tilknyttede selskaper presenteres som en del av driftsresultatet da investeringene anses som en integrert del av konsernets virksomhet.
2.7 Investeringer i felleskontrollerte ordninger
Konsernet har ingen interesser i felleskontrollerte ordninger klassifisert som felleskontrollerte driftsordninger.
Konsernet rapporterer sine interesser i felleskontrollerte virksomheter etter egenkapitalmetoden, som beskrevet i note 2.6 Investeringer i tilknyttede selskap over. Unntaket er når investeringen klassifiseres som holdt for salg, i hvilket tilfelle det blir regnskapsført i samsvar med IFRS 5 Anleggsmidler holdt for salg og avviklet virksomhet, se note 2.10 under.
Resultatandeler og gevinster (tap) fra felleskontrollerte virksomheter presenteres som en del av driftsresultatet da det anses som en integrert del av konsernets virksomhet.
2.8 Virksomhetssammenslutninger
Ved erverv av eiendeler gjennom oppkjøp av foretak, vurderer ledelsen substansen i anskaffede eiendeler og aktiviteter. Ved erverv av en gruppe eiendeler eller netto eiendeler som ikke utgjør en virksomhet, fordeles kostprisen mellom de individuelle identifiserbare eiendelene og forpliktelsene basert på deres relative virkelige verdier på oppkjøpstidspunktet.
Virksomhetssammenslutninger regnskapsføres etter oppkjøpsmetoden. For hver virksomhetssammenslutning, måler oppkjøper de ikke-kontrollerende interessene i det oppkjøpte selskapet til virkelig verdi eller en forholdsmessig andel av det oppkjøpte selskapets netto identifiserbare eiendeler. Påløpte oppkjøpsutgifter kostnadsføres.
2.9 Immaterielle eiendeler
Goodwill
Goodwill som oppstår ved oppkjøp av en virksomhet balanseføres på oppkjøpstidspunktet (se note 2.8 ovenfor). Goodwill avskrives ikke, men testes årlig for verdifall. Med det formål å teste for verdifall, tilordnes goodwill til de kontantgenererende enheter (eller grupper av kontantgenererende enheter) i konsernet som forventes å oppnå fordeler av synergieffektene av sammenslutningen.
2.10 Inntektsføring
Konsernets virksomhet er å utvikle boligprosjekter og inntekter kommer hovedsakelig fra salg av boliger. Selvaag Bolig selger hovedsakelig til privatkunder, men også til profesjonelle.
Konsernet har også noe utleieinntekter og inntekter relatert til andre tjenester.
(a) Salg av bolig
Inntekter fra salg av bolig (herunder eventuelle salg av prosjekter under utvikling og uutviklede tomter) innregnes når kontroll er overført til kjøper. Kontrollen anses som overført til kjøper på tidspunktet eiendommen er overlevert.
Ved igangsettelse av byggeprosjekt, vil som hovedregel 60 prosent av prosjektet være solgt. Kontraktene ved salg av bolig er utarbeidet i tråd med Norsk Standard og inneholder normalt et forbehold om at gjennomføring av prosjektet avhenger av at salgsgraden oppnås.
Bustadoppføringsloven gir kunden rett til å avbestille helt frem til overlevering, men kunden blir da ansvarlig for å dekke eventuelt tap konsernet får som følge av avbestillingen, herunder dekning av mellomlegget dersom man oppnår lavere pris ved dekningssalget pluss salgskostnader.
Ved kontraktsignering vil kunden normalt betale NOK 100 000. Forskuddet innbetales på sperret konto hos eiendomsmegler. Selvaag Bolig har ikke rett på forskuddet før det stilles sikkerhet i henhold til Bustadsoppføringslova. Når sikkerhet er stilt frigjøres forskuddet fra meglerkonto og innregnes som mottatt bankinnskudd og annen kortsiktig gjeld (forskudd) i konsernet.
Resterende del av kjøpesummen innbetales til sperret konto hos eiendomsmegler ved overlevering av ferdig leilighet. Konsernet får først tilgang til innbetalt beløp når det er stilt økonomisk sikkerhet, eller alle formaliteter relatert til overlevering er i orden. I perioden fra fysisk overlevering av bolig til ferdigbehandling hos eiendomsmegler er vederlaget (redusert for tidligere innbetalt forskudd) innregnet som kundefordring. Når tinglysning av hjemmel til eiendommen er ferdigbehandlet frigjøres det resterende vederlaget fra meglerkontoen.
Selskapet identifiserer én prestasjonsforpliktelse ved salg av bolig: levering av ferdig bolig til kunden. Transaksjonsprisen består av fast avtalt kjøpesum. Variable vederlagskomponenter er begrensede og knytter seg i hovedsak til eventuell avbestilling i henhold til bustadoppføringslova. Selskapet vurderer variabelt vederlag i tråd med IFRS 15 og innregner kun beløp det er sannsynlig ikke vil reverseres.
(b) Leieinntekter
Leieinntekter fra utleie av eiendom der konsernet er utleier inntektsføres lineært over løpetiden på leieavtalen og inngår i øvrige inntekter.
(c) Salg av tjenester
Kontrollen over utførte tjenester anses overført etter hvert som tjenesten leveres. Inntekter fra salg av tjenester innregnes dermed når tjenesten er levert. Meglertjenester som er direkte knyttet til salg av eiendom inngår i salgsinntekter. Andre tjenester inngår i øvrige inntekter.
2.11 Eiendom som varelager
Konsernet har tomter og bygg som er ment for salg i ordinær virksomhet eller som er under bygging eller utvikling for slikt salg. Varelageret omfatter dermed tomter, eiendom for videresalg, eiendom under utvikling og ferdigutviklede enheter som ikke er solgt. Varelager vurderes til det laveste av anskaffelseskost og netto realisasjonsverdi.
Anskaffelseskost omfatter alle utgifter ved kjøp, ombygging og andre påløpte utgifter ved å få lagerbeholdningene til deres nåværende tilstand. Ombyggingsutgifter inkluderer direkte utgifter til ombyggingen av eiendommen (som utbetalinger til underleverandører for bygging), og en andel av indirekte faste og variable kostnader som påløper under utvikling og bygging. Lånekostnader inkluderes i anskaffelseskost, inntil eiendelene er klare for sitt tiltenkte bruk eller salg, normalt inntreffer dette når et prosjekt er ferdigstilt og klart for overlevering til kunde. Aktivering av lånekostnader påbegynnes først når eiendommen er regulert. Aktivering av andre direkte henførbare utgifter starter først når det er sannsynlighetsovervekt for at et prosjekt vil bli realisert. Andre kostnader er kun inkludert i anskaffelseskost i den grad de kan knyttes direkte til å bringe eiendommene til deres nåværende tilstand, for eksempel kostnader relatert til planlegging og utforming. Opsjonspremier i tomteopsjonskontrakter med Urban Property innregnes som andre anleggsmidler etterhvert som de påløper, fra tidspunktet det er sannsynlighetsovervekt for at prosjektet gjennomføres. Opsjonspremiene reklassifiseres til varelager på tidspunkt for utøvelse av opsjon og overtagelse av underliggende tomt.
Netto realisasjonsverdi er estimert salgspris ved ordinær virksomhet, basert på markedspris på rapporteringstidspunktet og diskontert for tidsverdien av penger (dersom vesentlig), fratrukket estimerte utgifter til ferdigstillelse og estimerte salgskostnader.
Når eiendommer selges blir balanseført verdi innregnet som en prosjektkostnad i resultatregnskapet i samme periode som tilhørende inntekt.
Konsernet har inngått avtaler om fremtidige kjøp av tomter (forwardkontrakter og kjøpsopsjoner) til bruk i den ordinære virksomheten. Tomtene balanseføres først når utgiften er pådratt eller kontrollen er overført fra selger. For tomter som omfattes av samarbeidet med Urban Property henvises det til note 26. Dersom det forventes at en avtale om fremtidig kjøp av tomt er en tapskontrakt, gjøres det en avsetning for det estimerte tapet.
Konsernet har også inngått avtaler om fremtidige kjøp av tomter i Sverige gjennom «markanvisninger». Dette er avtaler om gir rett til fremtidige kjøp av tomter, men bindende kjøpekontrakt inngås først når regulering er godkjent og evt andre vilkår er oppfylt. Tomtene balanseføres først ved overtakelse og kontrollen er overført fra selger.
2.12 Varige driftsmidler
Varige driftsmidler innregnes til anskaffelseskost fratrukket akkumulerte av- og nedskrivninger. Avskrivning beregnes lineært, vanligvis over 3-10 år.
Eventuell gevinst eller tap som oppstår ved avhendelse eller utrangering av en eiendel innregnes i resultatet på linjen Øvrige gevinster / (tap), netto.
2.13 Finansielle eiendeler
Kundefordringer
Kundefordringer er fordringer fra kunder i konsernets ordinære virksomhet som omfatter boligutvikling og relaterte tjenester. Der slike fordringer ikke inneholder en vesentlig finansieringskomponent innregnes de første gang til transaksjonsprisen. Det gjøres fradrag for tapsavsetninger. Grunnet bruk av betaling på forskudd til sperrede meglerkontoer ved salg av eiendom er risikoen for tap for konsernets kundefordringer lav.
Utlån og andre fordringer
Konsernets utlån og andre fordringer inngår i konsernets vanlige forretningsmodell hvor målet er å motta betaling ved forfall i tillegg til eventuelle renter, og måles til amortisert kost ved bruk av effektiv rente, fratrukket eventuelle tapsavsetninger. Fordringene klassifiseres som kortsiktige med mindre de forfaller mer enn 12 måneder fra balansedagen.
2.14 Finansielle forpliktelser
Finansielle forpliktelser førstegangsinnregnes til virkelig verdi, og måles deretter til amortisert kost. Ubetalte opsjonspremier inngår i grunnlaget for opsjonspremieberegning i fremtiden og medfører dermed økte opsjonspremier. Selskapet har likevel valgt å klassifisere og presentere dette som ikke-rentebærende gjeld for interne klassifiseringsformål.
Lån
Lån innregnes normalt til mottatt beløp fratrukket transaksjonsutgifter. Lånet måles deretter til amortisert kost.
Leverandørgjeld og annen gjeld
Leverandørgjeld og andre forpliktelser innregnes første gang til virkelig verdi og deretter til amortisert kost etter effektiv rentemetoden. Hvis renteelementet er ubetydelig, blir leverandørgjeld ført til fakturabeløpet.
2.15 Kontanter og kontantekvivalenter
Kontantstrømoppstillingen er utarbeidet etter den indirekte metoden. Renteutbetalinger knyttet til byggelån er klassifisert under kontantstrøm fra finansielle aktiviteter. Renteinnbetalinger og -utbetalinger knyttet til daglig drift er klassifisert under kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter.
2.16 Egenkapital
Tilbakekjøp av selskapets egne egenkapitalinstrumenter er innregnet og fratrukket direkte i egenkapitalen.
2.17 Inntektsskatt
Skattekostnaden i resultatregnskapet består av betalbar skatt og endring i utsatt skatt.
Betalbar skatt
Betalbar skatt beregnes basert på skattepliktig inntekt i regnskapsperioden. Skattepliktig inntekt avviker fra resultatet som rapporteres i konsernregnskapet på grunn av at inntekter og/eller kostnader enten er skattepliktige eller fradragsberettigede i andre år, eller som aldri kommer til beskatning eller fradrag.
Endring i utsatt skatt
Ved kjøp av eiendom gjennom aksjeselskaper innregnes det ikke utsatt skatt.
Utsatt skatt innregnes for midlertidige forskjeller knyttet til investeringer i datterselskaper og tilknyttede selskaper, og andeler i felleskontrollerte virksomheter, bortsett fra når konsernet er i stand til å kontrollere reverseringen av den midlertidige forskjellen og det er sannsynlig at den midlertidige forskjellen ikke vil reverseres i overskuelig fremtid. Konsernet innregner utsatt skatt for deltagerlignede, tilknyttede og felleskontrollerte selskaper.
Den balanseførte verdien av utsatt skattefordel vurderes ved slutten av hver rapporteringsperiode og reduseres i den grad det ikke lenger er sannsynlig at det vil være tilstrekkelig skattemessig overskudd til å gjenvinne hele eller deler av eiendelen innen overskuelig fremtid.
Selskapet vurderer usikre skattemessige posisjoner i henhold til IFRIC 23. Dersom det ikke er sannsynlig at skattemyndighetene vil akseptere selskapets behandling, estimeres forpliktelsen basert på enten mest sannsynlig utfall eller forventningsverdi, avhengig av hvilken metode som best gjenspeiler risikoen.
2.18 Avsetninger
Avsetninger i konsernet knytter seg i hovedsak til bygging av garasjeplasser, se note 20. Avsetning til forventede garantiarbeider føres som kostnad og avsetning for forpliktelser. Avsetningen føres opp under "Annen kortsiktig gjeld", og endringen i avsetningen kostnadsføres.
2.19 Leieavtaler
I samsvar med IFRS 16, blir leieavtaler innregnet som en bruksretteiendel og en leieforpliktelse på det tidspunktet den leide eiendelen er tilgjengelig for bruk (overtagelsestidspunktet).
Bruksretteiendelen måles opprinnelig til anskaffelseskost, som tilsvarer beløpet fra førstegangsmålingen av leieforpliktelsen, korrigert for leie betalt før overtagelsestidspunktet, mottatte leieinsentiver og estimerte kostnader som vil påløpe for leietaker for å tilbakeføre den underliggende eiendelen til den stand som vilkårene i leieavtalen krever.
Leieforpliktelsen måles opprinnelig til nåverdien av fremtidige leiebetalinger neddiskontert ved hjelp av avtalens implisitte rente hvis tilgjengelig, alternativt leietagers marginale lånerente.
Det foretas en ny måling av leieforpliktelse ved endring i fremtidige leiebetalinger relatert til endring i indeks eller rentesats eller når konsernet endrer sin vurdering om utøvelse av forlengelse- eller termineringsopsjon. Den nye målingen av leieforpliktelsen innregnes som en justering av bruksretteiendelen.
Leiebetalinger for kortsiktige leieavtaler eller hvor den underliggende eiendelen er av lav verdi innregnes som en kostnad lineært over leieperioden. Bruksretteiendelen avskrives lineært over den korteste av leieperioden eller eiendelens økonomiske levetid. Renteutgifter på leieforpliktelsen kostnadsføres over leieperioden.
Kontantbetalinger for renter på leasingforpliktelsen presenteres som operasjonelle kontantstrømmer, mens avdrag på leasingforpliktelsen presenteres som finansieringskontantstrømmer i kontantstrømoppstillingen.
Selskapet utøver skjønn ved fastsettelse av leieperioder, vurdering av opsjoner og valg av diskonteringsrente.
2.20 Ytelser til ansatte
Utbetalinger til innskuddsbaserte pensjonsordninger innregnes som en kostnad når de ansatte har utført tjenester som gir pensjonsopptjening.
Forpliktelser knyttet til førtidspensjoner (AFP) er en del av en ytelsesordning fra flere arbeidsgivere. Selskapets andel av forpliktelsen er imidlertid ikke pålitelig målbar og planen er dermed regnskapsført som om det var en innskuddsbasert pensjonsordning.
Selskapet har et aksjespareprogram for ansatte som jobber i mer enn 50 prosent stilling der ansatte kan kjøpe aksjer med en rabatt på 20 prosent. Dette betinges av en omsetningsbegrensning på to år. Selskapet har også et aksjekjøpsprogram for selskapets ledelse der ledende ansatte kan kjøpe aksjer med en rabatt på 30 prosent. Dette betinges av en omsetningsbegrensning på tre år. Rabatter knyttet til disse programmene kostnadsføres som lønnskostnader.
2.21 Innføring av nye og reviderte standarder og fortolkninger
Endringer i regnskapsprinsipper og opplysninger om nye standarder
(a) Nye standarder, endringer av standardene og fortolkninger i år
Konsernet har ikke implementert nye standarder, endringer av standarder eller fortolkninger i 2025, som i vesentlig grad påvirker årets konsernregnskap.
(b) Nye standarder og fortolkninger som ennå ikke er tatt i bruk
Per 18.mars 2026, var følgende standard utstedt, men ikke tredd i kraft, og kan påvirke konsernets konsoliderte finansregnskap:
IFRS 18 «Presentasjon og opplysninger i finansregnskap» (gjelder for regnskapsperioder som begynner 1. januar 2027 eller senere).
I april 2025 utstedte IASB® IFRS 18, som erstatter IAS 1 «Presentasjon av finansregnskap». Den nye standarden trer i kraft for regnskapsperioder som begynner 1. januar 2027 eller senere, men tidlig anvendelse er tillatt. IFRS 18 introduserer en definert struktur for resultatregnskapet med nye totaler og delsummer, hvor all inntekt og kostnader klassifiseres i en av følgende kategorier: operasjonelle aktiviteter, investeringsaktiviteter, finansieringsaktiviteter, inntektsskatt og avviklede aktiviteter. De tre første kategoriene er nye. IFRS 18 krever også opplysninger om nye ledelsesdefinerte resultatmål. I tillegg har IFRS 18 gjort smale endringer i IAS 7 «Kontantstrømoppstilling».
Selskapet har gjennomgått kravene i IFRS 18. Foreløpige analyser viser at implementeringen vil medføre endringer i grupperingen av inntekter og kostnader i resultatregnskapet, herunder separate kategorier for operasjonelle, investeringsrelaterte og finansieringsrelaterte poster. Det pågår en vurdering av hvordan de nye kravene påvirker selskapets interne rapporteringsstruktur og segmentpresentasjon. Endelig effekt vil avhenge av fullstendig implementering og EU-godkjenning av standarden.
Ledelsen forventer at den nye IFRS 18-standarden vil bli tatt i bruk fra den angitte ikrafttredelsesdatoen, forutsatt at endringene godkjennes av EU.
Det finnes ingen andre standarder, fortolkninger eller endringer som trer i kraft 1. januar 2025 eller senere, og som forventes å ha vesentlig innvirkning på konsernets finansregnskap.
NOTE 3 VIKTIGE REGNSKAPSVURDERINGER OG ESTIMERING UNDER USIKKERHET
Utarbeidelse av regnskap i samsvar med IFRS krever bruk av enkelte viktige regnskapsestimater. Det krever også at ledelsen må utøve skjønn ved anvendelse av konsernets regnskapsprinsipper.
Nedenfor beskrives de viktigste forutsetningene om framtiden og andre viktige kilder til usikkerhet i estimatene på balansedagen, som i vesentlig grad kan påvirke den balanseførte verdien av eiendeler og gjeld i løpet av neste regnskapsår.
Beregning av netto realisasjonsverdi for varelager (eiendom)
Eiendomsutviklingsprosjekter er klassifisert som varelager i samsvar med IAS 2. Varelageret består av råtomter, prosjekter under utvikling og ferdigutviklede enheter, og måles til det laveste av anskaffelseskost og netto realisasjonsverdi. Netto realisasjonsverdi er estimert salgspris i ordinær virksomhet fratrukket estimerte utgifter til ferdigstillelse og estimerte salgskostnader. Ved fastsettelse av netto realisasjonsverdi, vurderer ledelsen viktige faktorer som er relevante for verdsettelsen, herunder makroøkonomiske faktorer som forventede boligpriser og leienivåer, så vel som forventet avkastning, godkjennelser fra myndigheter, byggekostnader og prosjektets progresjon. Når det anses hensiktsmessig, bruker ledelsen rapporter fra eksterne verdivurderingseksperter for å anslå eiendomsverdier eller for å underbygge selskapets egne anslag. Endringer i forholdene og i ledelsens vurderinger og forutsetninger vil resultere i endringer i estimert netto realisasjonsverdi. Se også Note 5 .
Råtomter
Anskaffelseskost på råtomter verdivurderes løpende av selskapet. Selskapet innhenter minimum årlig en verdivurdering utført av ekstern verdsetter. Verdsetter fastsetter en virkelig verdi som reflekterer prisen som antas å kunne realiseres ved salg av tomten i markedet på måletidspunktet.
Dersom virkelig verdi er nær eller lavere enn anskaffelseskost er det en indikator på at netto realisasjonsverdi kan være lavere enn anskaffelseskost. I slike tilfeller foretar ledelsen en nærmere vurdering av netto realisasjonsverdi gjennom å vurdere prosjektkalkylen for det aktuelle prosjektet. Netto realisasjonsverdi beregnes som samlet estimert salgspris med fratrekk for samlede prosjektkostnader, inkludert salgs- og markedskostnader. Dersom netto realisasjonsverdi beregnes til å være negativ, foretar ledelsen nedskrivning av varelageret tilsvarende estimert tap på prosjektet.
Prosjekter under utvikling
Prosjekter under utvikling bokføres til påløpt anskaffelseskost. Prosjekter igangsettes først når minstekrav til forhåndssalg er oppnådd. Dette reduserer risiko i prosjektene og verifiserer attraktiviteten i markedet. Dette innebærer også en latent profitt for selskapet som realiseres ved overlevering til kunde. Ved prosjektstart og gjennom prosjektets byggetid er det derfor normalt lavere risiko for verdifall på enheter under bygging.
Ferdigutviklede enheter
Ferdigutviklede enheter består av solgte, ikke overleverte enheter, og usolgte enheter. Anskaffelseskost for de ferdigutviklede usolgte enhetene er gjenstand for verdivurdering av selskapet. Ledelsen foretar vurderinger av om netto realisasjonsverdi er lavere enn anskaffelseskost, noe som i så tilfelle vil innebære behov for nedskrivning av aktuelle enheter. Selskapet beregner netto realisasjonsverdi basert på estimert salgspris i markedet med fradrag for estimerte salgs- og markedskostnader. Estimert salgspris inneholder vurderinger av solgte enheter i samme prosjekt, antall usolgte enheter, forventninger til markedet fremover og risikoavsetninger knyttet til de usolgte enhetene. Dette innebærer bruk av skjønn.
Balanseførte opsjonspremier til Urban Property
Selvaag Bolig ASA (SBO) har en samarbeidsavtale med Urban Property (UP), se note 26. Avtalen innebærer at SBO har opsjoner på kjøp av UP sine tomter til en fastsatt pris. Påløpt opsjonspremie balanseføres i SBO sitt konsernregnskap og klassifiseres som andre anleggsmidler inntil opsjonen utøves. Ved utøvelse av opsjon reklassifiseres påløpt opsjonspremie til varelager og inngår i anskaffelseskostnaden for tomten.
Beregning av virkelig verdi på opsjonspremier (andre anleggsmidler)
Påløpt balanseført opsjonspremie verdsettes på samme måte som råtomter beskrevet ovenfor. Selskapet benytter eksternt verdsetter for å fastsette virkelig verdi på tomter som ligger i UP. Virkelig verdi reflekterer antas salgspris i markedet på måletidspunktet. Selskapet sammenligner deretter virkelig verdi mot en estimert anskaffelseskostnad som inkluderer påløpt opsjonspremie. Dersom virkelig verdi er nær eller lavere en estimert anskaffelseskostnad, vil det være en nedskrivningsindikator knyttet til balanseført opsjonspremie. I slike tilfeller gjør ledelsen en bruksverdiberegning ved å se på lønnsomheten i prosjektets kalkyle. Lønnsomheten beregnes som samlet estimert salgspris med fratrekk for prosjektkostnader, inkludert salgs- og markedskostnader. Dersom lønnsomheten estimeres til å være negativ, nedskrives balanseført påløpt opsjonspremie tilsvarende antatt tap for prosjektet. Dette forutsetter at dette utfallet er økonomisk mer fordelaktig enn å ikke utøve opsjonen på den underliggende tomten.
NOTE 4 SEGMENTINFORMASJON
Ledelsen har fastsatt segmentene basert på rapporter gjennomgått av administrerende direktør og ledergruppen og som brukes til å ta strategiske beslutninger. Den numeriske informasjonen nedenfor ble rapportert til administrerende direktør og ledergruppen ved periodens slutt. Hovedsegmentet er definert som Boligutvikling. Segmentet Øvrig er sammensatt av flere aktiviteter i konsernet som alene ikke anses som kjernevirksomhet. Inntektene i segment Øvrig kommer i hovedsak fra servicetjenester og prosjektledelse, se også Note 25 . Kostnadene i segment Øvrig knytter seg i hovedsak til lønnskostnader til administrasjon og ledelse som ikke kan henføres til prosjektene direkte og dermed ikke allokert til boligutviklingssegmentet, se også Note 6
Konsernet anvender løpende avregning i den interne rapporteringen hvor fullføringsgraden beregnes ved å ta utgangspunkt i påløpte kostnader i forhold til totalt estimerte kostnader og salgsgrad. Driftsinntekter etter løpende avregning inkluderer også et beregnet fortjenesteelement for enheter der det er inngått salgsavtaler. I det konsoliderte resultatregnskapet innregnes driftsinntekter i henhold til fullført kontrakt, hvor innregning av driftsinntekter skjer på tidspunkt for overføring av kontroll, som er på tidspunkt for overlevering av enheter. I segmentoppstillingene avstemmes denne effekten (fra løpende avregning til fullført kontrakt) under "Avstemming EBITDA til Driftsresultat". I tillegg inneholder driftsresultatet etter IFRS resultatelementer fra IFRS 16 Leiekontrakter, som ikke er inkludert i segmentrapporteringen. Effekten er spesifisert i tabellen nedenfor.
Konsernledelsen vurderer resultatene fra segmentene basert på EBITDA etter løpende avregning. Målemetoden er definert som driftsresultat før "Avskrivning og amortisering", "Øvrige gevinster (tap), netto" og "Andel av resultat fra tilknyttede selskaper". Finansinntekter og -kostnader allokeres ikke til de definerte segmentene ettersom denne typen aktiviteter styres av en sentral finansavdeling som håndterer konsernets likviditetssituasjon.
| Per 31. desember 2025 | |||
|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | Boligutvikling | Øvrig | Sum |
| Driftsinntekter | 2 713 510 | 79 356 | 2 792 866 |
| Prosjektkostnad | (2 260 941) | (6 232) | (2 267 173) |
| Andre driftskostnader | (45 520) | (212 974) | (258 494) |
| EBITDA (løpende avregning) | 407 049 | (139 850) | 267 199 |
| Avstemming EBITDA til Driftsresultat: | |||
| EBITDA (løpende avregning) | 407 049 | (139 850) | 267 199 |
| Salgsinntekter (justering effekt løpende avregning) | (2 706 092) | - | (2 706 092) |
| Salgsinntekter (fullført kontrakt) | 1 999 873 | - | 1 999 873 |
| Prosjektkostnad (justering effekt løpende avregning) | 2 236 686 | - | 2 236 686 |
| Prosjektkostnad (fullført kontrakt) | (1 736 846) | - | (1 736 846) |
| Leiekostnader | - | 3 204 | 3 204 |
| Avskrivninger | - | (6 748) | (6 748) |
| Andel resultat fra tilknyttede selskap | 69 429 | - | 69 429 |
| Øvrige gevinster (tap), netto | - | - | - |
| Driftsresultat (IFRS) | 270 099 | (143 394) | 126 705 |
| Enheter i produksjon | 912 | I/A | I/A |
| Overleverte enheter | 433 | I/A | I/A |
| Per 31. desember 2024 | |||
|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | Boligutvikling | Øvrig | Sum |
| Driftsinntekter | 2 471 400 | 72 189 | 2 543 589 |
| Prosjektkostnad | (2 059 365) | (137) | (2 059 502) |
| Andre driftskostnader | (44 111) | (219 631) | (263 742) |
| EBITDA (løpende avregning) | 367 924 | (147 579) | 220 345 |
| Avstemming EBITDA til Driftsresultat: | |||
| EBITDA (løpende avregning) | 367 924 | (147 579) | 220 345 |
| Salgsinntekter (justering effekt løpende avregning) | (2 290 705) | - | (2 290 705) |
| Salgsinntekter (fullført kontrakt) | 1 718 161 | - | 1 718 161 |
| Prosjektkostnad (justering effekt løpende avregning) | 1 913 657 | - | 1 913 657 |
| Prosjektkostnad (fullført kontrakt) | (1 434 483) | - | (1 434 483) |
| Leiekostnader | - | 8 719 | 8 719 |
| Avskrivninger | - | (9 788) | (9 788) |
| Andel resultat fra tilknyttede selskap | 72 320 | - | 72 320 |
| Øvrige gevinster (tap), netto | - | - | - |
| Driftsresultat (IFRS) | 346 873 | (148 648) | 198 225 |
| Enheter i produksjon | 829 | I/A | I/A |
| Overleverte enheter | 532 | I/A | I/A |
| Geografisk inndeling av driftsinntekter i segment boligutvikling | ||
|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
| Stor-Oslo | 2 257 965 | 1 975 842 |
| Resten av Norge | 454 051 | 494 267 |
| Utland | 1 494 | 1 291 |
| Sum driftsinntekter | 2 713 510 | 2 471 400 |
NOTE 5 VARELAGER (EIENDOM)
| (beløp i 1 000 kroner) | Tomter | Lånekostnader tomt | Aktiverte prosjektkostnader | Total |
|---|---|---|---|---|
| Per 1. januar 2024 | 559 266 | 108 039 | 2 532 149 | 3 199 454 |
| Tilganger | 457 673 | 22 069 | 1 158 922 | 1 638 664 |
| Reklassifisering fra tomter til aktiverte prosjektkostnader ved byggestart | (388 930) | (23 461) | 412 391 | - |
| Varekostnad på overleverte enheter | (92 768) | (781) | (1 486 779) | (1 580 327) |
| Regnskapsført verdi 31. desember 2024 | 535 241 | 105 866 | 2 616 683 | 3 257 790 |
| Tilganger | 644 009 | 17 576 | 2 650 073 | 3 311 658 |
| Reklassifisering fra tomter til aktiverte prosjektkostnader ved byggestart | (775 739) | (26 335) | 802 074 | - |
| Varekostnad på overleverte enheter | - | - | (1 767 334) | (1 767 334) |
| Regnskapsført verdi 31. desember 2025 | 403 511 | 97 107 | 4 301 496 | 4 802 114 |
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Råtomt | 500 618 | 641 107 |
| Prosjekter under utvikling | 3 977 350 | 2 150 152 |
| Ferdigutviklede enheter | 324 146 | 466 531 |
| Sum varelager | 4 802 114 | 3 257 790 |
Kapitaliseringssatser benyttet ved beregning av låneutgifter kvalifisert for balanseføring var fra 5,9 prosent til 8,1 prosent i 2025. Tilsvarende satser i 2024 var fra 6,3 prosent til 8,5 prosent.
Tomtelånene konverteres normalt til byggelån i takt med utviklingen av de respektive byggeprosjektene. Tomtelånsrenter blir aktivert på tomten fra tidspunktet et prosjekt blir regulert, og belaster resultatet som del av varekostnaden ved overlevering av boligene. Det ble aktivert NOK 17,6 millioner i tomtelånsrenter i 2025, mot NOK 22,1 millioner i 2024. Byggelånsrenter aktiveres i byggeperioden og belaster varekostnaden på samme måte. Byggelånsrenter er inkludert i tilgang aktiverte prosjektkostnader i tabellen. For 2025 ble det aktivert NOK 147,9 millioner i byggelånsrenter, mot NOK 71,1 millioner i 2024.
Verdivurdering av eiendommer
Tomter inngår i varelageret og vurderes til det laveste av anskaffelseskost og netto realisasjonsverdi.
På forespørsel fra konsernet har det blitt utført en ekstern verdivurdering av konsernets eiendommer per 31. desember 2025. Selskapets ledelse har vurdert de viktigste forutsetningene som er relevante for verdivurderingen, herunder størrelsen på den enkelte eiendom, geografisk plassering, nåværende regulering, utviklingspotensialet og tidspunkt for salg. Den eksterne verdivurderingen indikerer en merverdi på NOK 178 millioner (263) utover bokført verdi for eiendommene som inngår i råtomt (tomtebank).
Nedskrivningstest varelager
Konsernet vurderer nedskrivningsbehov med utgangspunkt i ekstern verdivurdering. Dersom denne viser verdi som er nær eller lavere enn bokført verdi så gjøres det en vurdering av lønnsomheten i prosjektkalkylen. En rekke faktorer, herunder endringer i markedsforhold inngår i vurderingen. Konsernet har ikke foretatt noen nedskrivninger knyttet til eiendommer som inngikk i varelageret i 2025 og 2024.
Se note 16 for varelager (eiendom) pantsatt som sikkerhet for lån fra finansinstitusjoner.
Kjøpsforpliktelser tomter
Konsernet har de seneste årene inngått en rekke avtaler om fremtidige kjøp av tomter gjennom kjøpsforpliktelser og opsjoner. Disse er ikke reflektert i regnskapet da bokføring først skjer ved overtagelse. Avtalene gjelder for perioden 2026 til ca. 2035 og forpliktelsene forventes å gi mellom ca. 4 050 og 5 050 enheter (netto), hvorav i overkant av 75 prosent har beliggenhet i Stor-Oslo-området. I forbindelse med Urban Property-transaksjonen ble enkelte av kjøpsavtalene overført til Urban Property. Disse er omtalt som portefølje C i Note 26 og utgjør om lag 30 prosent av antall enheter i kjøpsforpliktelsene.
| 1-5 år | 5-10 år | Mer enn 10 år | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Forfallsprofil for konsernets tomtekjøpsforpliktelser | Intervall | Intervall | Intervall | |||
| Estimert antall enheter (netto) | 1 800 | 1 950 | 1 100 | 1 800 | 1 150 | 1 300 |
Tidspunkt for forfall er høyst usikkert da dette i stor grad er avhengig av reguleringsprosesser som konsernet ikke kontrollerer, følgelig kan forfall skje både tidligere eller senere enn estimert. Konsernet har vurdert om det er behov for å avsette for tap på noen av kontraktene ved årsslutt 2025. Det er ikke identifisert noen tapskontrakter i 2025.
I tillegg til inngåtte kjøpsforpliktelser har konsernet tomtetildelinger "markanvisning" i Sverige som forventes å gi ca. 1 200 enheter (netto).
NOTE 6 LØNNS- OG PERSONALKOSTNADER
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lønnskostnader | (130 860) | (118 764) |
| Arbeidsgiveravgift | (19 729) | (27 929) |
| Pensjonskostnader | (7 107) | (8 174) |
| Andre personalkostnader | (9 771) | (13 259) |
| Lønnskostnader aktivert på varelager | 20 784 | 19 067 |
| Sum lønns- og personalkostnader | (146 684) | (149 060) |
| Gjennomsnittlig antall ansatte | 83 | 85 |
Spesifikasjon av pensjonskostnader
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Pensjonskostnader - innskuddsbasert- og uførepensjonsordning | (6 120) | (6 414) |
| Pensjonskostnader - ytelsesbasert | - | (740) |
| Andre pensjonskostnader (inkludert AFP) | (987) | (1 020) |
| Netto pensjonskostnader | (7 107) | (8 174) |
Per 31. desember 2025 var 82 ansatte inkludert i den innskuddsbaserte pensjonsordningen. 65 nåværende ansatte er inkludert i førtidspensjonsordning (AFP). Se også Note 3 i årsregnskap til Selvaag Bolig ASA.
Konsernet er pliktig til å ha tjenestepensjonsordning etter lov om obligatorisk tjenestepensjon (OTP), og har en pensjonsordning som tilfredsstiller kravene etter denne loven. Grunnlaget for opptjening i innskuddsordningen er 5 prosent av lønn mellom 0 og 7,1 ganger Folketrygdens grunnbeløp (G) og 10,5 prosent mellom 7,1 og 12 G.
NOTE 7 ANDRE DRIFTSKOSTNADER
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Drift og vedlikehold | (27 186) | (23 006) | |
| Rådgivningskostnader | (23 425) | (24 140) | |
| Provisjoner og andre salgsrelaterte kostnader | (39 862) | (35 103) | |
| Tap på fordringer | 11 | (280) | (44) |
| Øvrige driftskostnader | (17 853) | (23 671) | |
| Sum andre driftskostnader | (108 606) | (105 964) |
Øvrige driftskostnader inkluderer utgifter til drift av hovedkvarteret til konsernet, samt tjenester kjøpt av Selvaag AS med konsernselskaper på totalt NOK 4,5 millioner (1,6) i 2025. Det henvises til Note 23 transaksjoner med nærstående parter for ytterligere spesifikasjoner.
NOTE 8 FINANSINNTEKTER OG -KOSTNADER
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Renteinntekt på finansielle eiendeler målt til amortisert kost | 26 124 | 25 366 | |
| Agio | 2 | - | |
| Andre finansinntekter | 120 | 77 | |
| Sum finansinntekter | 26 246 | 25 443 | |
| Rentekostnader på finansielle forpliktelser målt til amortisert kost | (24 888) | (36 296) | |
| Årets aktiverte renter tomtelån | 5 | 17 576 | 22 069 |
| Sum rentekostnader | (7 312) | (14 227) | |
| Disagio | (61) | (7) | |
| Andre finanskostnader | (5 979) | (238) | |
| Sum finanskostnader | (13 352) | (14 472) | |
| Netto finansposter | 12 894 | 10 971 |
NOTE 9 GOODWILL
| (beløp i 1 000 kroner) | Goodwill |
|---|---|
| Anskaffelseskost 31.12.2023 | 383 376 |
| Tilganger | - |
| Avganger | - |
| Anskaffelseskost 31.12.2024 | 383 376 |
| Tilganger | - |
| Avganger | - |
| Anskaffelseskost 31.12.2025 | 383 376 |
| Balanseført verdi 31. desember 2024 | 383 376 |
| Balanseført verdi 31. desember 2025 | 383 376 |
Nedskrivningstest goodwill og andre immaterielle eiendeler
Konsernet tester goodwill med ubegrenset levetid for nedskrivning årlig, eller oftere dersom det foreligger eksterne eller interne indikasjoner på at eiendelen har falt i verdi. Eventuelle andre immaterielle eiendeler testes for verdifall dersom det har inntrådt forhold i løpet av perioden som indikerer verdifall. Konsernet hadde ingen andre immaterielle eiendeler ved utgangen av 2025.
Goodwill som har oppstått som følge av virksomhetssammenslutninger i 2011 er tilordnet individuelle kontantgenererende enheter som følger:
| Goodwill | 2025 |
|---|---|
| Boligutvikling | 383 376 |
| Øvrig | - |
| Sum | 383 376 |
| Goodwill | 2024 |
|---|---|
| Boligutvikling | 382 176 |
| Øvrig | 1 200 |
| Sum | 383 376 |
Kontantgenererende enheter er inndelt i Boligutvikling og Øvrig. Dette følger av segmentrapporteringen, se note 4. Goodwill under Øvrig-segmentet er knyttet til Selvaag Eiendomsoppgjør AS, som tidligere var en del av Meglerhuset Selvaag.
Basert på en ekstern verdivurdering av eiendommene som inngår i råtomt (tomtebank) indikeres det merverdier på NOK 178 millioner utover bokført verdi, ref. note 5. Merverdiene er knyttet til kontantgenererende enhet Boligutvikling. Konsernet forventer at merverdiene i dagens tomtebank vil bli realisert gjennom utvikling av prosjekter i løpet av de neste 5-10 år.
Konsernet har foretatt en nedskrivningsvurdering av goodwill basert på en modell hvor man estimerer fremtidige kontantstrømmer fra boligutviklingsprosjekter. De estimerte kontantstrømmene neddiskonteres til dagens kroneverdi ved hjelp av en risikoveiet diskonteringsrente. Det er benyttet en diskonteringsrente på 8,0 prosent (7,8). Fremtidige kontantstrømmer er estimert basert på forventede kontantstrømmer fra pågående prosjekter, fremtidige prosjekter som baserer seg på tomter i selskapets tomtebank og fremtidige prosjekter hvor det kreves investeringer i nye tomter. Det er lagt til grunn en vekst på 2 prosent årlig. Forventede utbetalinger knyttet til investeringer i tomter og administrasjonskostnader er hensyntatt i beregningen. De mest kritiske forutsetningene i beregning av bruksverdien er vurdert som salgsvolum og diskonteringsrente, samt lønnsomhet i prosjektene. Nedskrivningsvurderingen viser tilstrekkelige merverdier utover bokførte verdier, slik at rimelige fall i de kritiske forutsetningene ikke vil utløse et nedskrivningsbehov for regnskapsført goodwill. Ingen realistiske endringer i forutsetningene gir indikasjon på nedskrivning i 2025.
NOTE 10 VARIGE DRIFTSMIDLER OG LEIEAVTALER
| (beløp i 1 000 kroner) | Serviceeiendom | Maskiner og anlegg | Inventar og annet utstyr | Sum varige driftsmidler (A) | Bruksretteiendeler leieavtaler (B) | Sum (A+B) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffelseskost 31.12.2023 | 4 003 | 4 630 | 34 069 | 42 702 | 53 800 | 96 502 |
| Tilganger 2024 | - | - | 4 414 | 4 414 | 29 124 | 33 538 |
| Avganger 2024 | (4 003) | - | - | (4 003) | - | (4 003) |
| Omregningsdifferanser | - | - | 186 | 186 | - | 186 |
| Anskaffelseskost 31.12.2024 | - | 4 630 | 38 669 | 43 299 | 82 924 | 126 223 |
| Tilganger 2025 | - | - | 2 430 | 2 430 | - | 2 430 |
| Avganger 2025 | - | - | - | - | - | - |
| Omregningsdifferanser | - | - | 10 | 10 | - | 10 |
| Anskaffelseskost 31.12.2025 | - | 4 630 | 41 109 | 45 739 | 82 924 | 128 663 |
| Akkumulerte avskrivninger 31.12.2023 | - | (4 630) | (28 305) | (32 935) | (43 505) | (76 440) |
| Avskrivninger 2024 | - | - | (2 330) | (2 330) | (7 458) | (9 788) |
| Avganger 2024 | - | - | - | - | - | - |
| Omregningsdifferanser | - | - | (180) | (180) | - | (180) |
| Akkumulerte avskrivninger 31.12.2024 | - | (4 630) | (30 815) | (35 445) | (50 963) | (86 408) |
| Avskrivninger 2025 | - | - | (2 566) | (2 566) | (4 182) | (6 748) |
| Avganger 2025 | - | - | - | - | - | - |
| Omregningsdifferanser | - | - | (4) | (4) | - | (4) |
| Akkumulerte avskrivninger 31.12.2025 | - | (4 630) | (33 385) | (38 015) | (55 145) | (93 160) |
| Netto regnskapsført verdi 31.12.2024 | - | - | 7 854 | 7 854 | 31 961 | 39 815 |
| Netto regnskapsført verdi 31.12.2025 | - | - | 7 724 | 7 724 | 27 779 | 35 503 |
| Forventet levetid | - | 3-5 år | 3-5 år | 1-9 år | ||
| Amortiseringsmetode | Avskrives ikke | Lineært | Lineært | Lineært |
Konsernet som leietaker
Bruksretteiendeler
Konsernets leide eiendeler består hovedsakelig av kontorlokaler. Bruksretteiendeler knyttet til disse er presentert i tabellen over. Konsernet har besluttet å ikke innregne leieavtaler der den underliggende eiendelen har lav verdi. Leiebetalinger knyttet til eiendeler med lav verdi kostnadsføres når de inntreffer. Flere av avtalene inneholder en rettighet til forlengelse som kan utøves i løpet av avtalens siste periode. Ved inngåelse av en avtale vurderer konsernet om rettigheten til forlengelse med rimelig sikkerhet vil utøves.
Leieforpliktelser
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Sum per 1. januar | 31 874 | 10 930 |
| Nye/endrede leieforpliktelser innregnet i perioden | - | 29 124 |
| Avganger | (2) | - |
| Nedbetalinger | (3 056) | (8 180) |
| Sum per 31. desember | 28 816 | 31 874 |
Spesifikasjon av leieforpliktelser
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kortsiktige leieforpliktelser | 3 282 | 3 059 |
| Langsiktige leieforpliktelser | 25 534 | 28 815 |
| Sum leieforpliktelser | 28 816 | 31 874 |
Forfallsprofil for leieforpliktelser (nominelle verdier)
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| < 1 år | 5 272 | 5 246 |
| 2-3 år | 9 363 | 10 265 |
| 4-5 år | 9 138 | 8 872 |
| > 5 år | 14 760 | 19 397 |
| Sum nominelle leieforpliktelser per 31. desember | 38 533 | 43 779 |
Leieforpliktelser inkluderer ikke eiendeler med lav verdi.
NOTE 11 KUNDEFORDRINGER OG ANDRE ANLEGGSMIDLER
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Selgerkreditter | - | - |
| Balanseførte opsjonspremier Urban Property | 626 618 | 504 155 |
| Andre lån og fordringer | 71 363 | 57 058 |
| Sum andre anleggsmidler | 697 981 | 561 213 |
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kundefordringer | 108 759 | 62 411 |
| Andre fordringer | 10 962 | 14 154 |
| Andre kortsiktige finansielle fordringer | 10 962 | 14 154 |
| Forskuddsbetalte kostnader | 4 957 | 6 387 |
| Sum andre kortsiktige fordringer | 15 919 | 20 541 |
Konsernets kundefordringer og andre fordringer er i NOK.
| Analyse av kundefordringer ved periodeslutt | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ikke forfalt | 97 089 | 55 596 |
| Forfalt dag 1-100 | 11 379 | 5 453 |
| Forfalt > 100 dager | 2 450 | 3 004 |
| Brutto kundefordringer | 110 918 | 64 053 |
| Tapsavsetninger | 1 642 | 1 642 |
| Netto kundefordringer | 109 276 | 62 411 |
| Tap på fordringer | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Endring i tapsavsetning | - | (579) |
| Fordringer avskrevet som tap i løpet av året | 280 | 535 |
| Tap på fordringer i resultatregnskapet | 280 | (44) |
Tap på fordringer har historisk sett vært minimale. Det er ingen nye avsetninger for tap på fordringer i 2025 da forventet kredittap er ubetydelig.
NOTE 12 TILLEGGSINFORMASJON TIL OPPSTILLING AV KONTANTSTRØMMER
Kontanter og kontantekvivalenter
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bundet bankkonto | 97 | 708 |
| Ikke bundne bankinnskudd og kontanter | 254 741 | 382 941 |
| Total | 254 838 | 383 649 |
Rente inn- og utbetalinger
Utbetaling av byggelånsrenter er klassifisert som finansielle aktiviteter. Øvrige inn- og utbetalinger av renter er klassifisert som operasjonelle aktiviteter. Det er normalt store forskjeller mellom periodens kostnadsførte renter (før aktiveringer) og betalte renter som følge av at renter på byggelån legges til hovedstol og først betales når byggelånet innfris. Totale utbetalinger var NOK 117,5 millioner i 2025 og NOK 104,7 millioner i 2024. Innbetaling av renter var NOK 12,8 millioner i 2025 og NOK 13,4 millioner i 2024. Deler av de utbetalte rentene har blitt balanseført som del av konsernets varelager, se Note 5 for nærmere spesifikasjon. Øvrige renter inngår i endringer øvrige arbeidskapitaleiendeler og arbeidskapitalgjeld.
Netto rentebærende gjeld
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Langsiktig rentebærende gjeld | 1 098 070 | 935 433 |
| Kortsiktig rentebærende gjeld | 1 208 463 | 173 230 |
| Kortsiktig gjeld tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter | 729 504 | 504 450 |
| Kontanter og kontantekvivalenter | (254 838) | (383 649) |
| Netto rentebærende gjeld | 2 781 199 | 1 229 464 |
| Brutto gjeld - flytende rente | 3 036 037 | 1 613 113 |
| Brutto gjeld - fast rente | - | - |
| Kontanter og kontantekvivalenter | (254 838) | (383 649) |
| Netto rentebærende gjeld | 2 781 199 | 1 229 464 |
| Gjeld fra finansieringsaktiviteter 1 | |
|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | |
| Rentebærende gjeld per 31. desember 2023 | 1 410 212 |
| Innbetalinger ved opptrekk av gjeld | 1 842 093 |
| Nedbetaling av gjeld | (1 728 562) |
| Tilganger | - |
| Andre endringer uten effekt på kontantstrøm 2 | 89 370 |
| Rentebærende gjeld per 31. desember 2024 | 1 613 113 |
| Innbetalinger ved opptrekk av gjeld | 3 068 417 |
| Nedbetaling av gjeld | (1 837 541) |
| Tilganger | - |
| Andre endringer uten effekt på kontantstrøm 2 | 192 048 |
| Rentebærende gjeld per 31. desember 2025 | 3 036 037 |
| 1) Inkluderer ikke leieforpliktelser. | |
| 2) Netto effekt på NOK 192,0 millioner skyldes forskjell mellom påløpte og betalte renter (89,4). | |
Lån til tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak
Konsernet har utbetalt NOK 54,5 millioner i lån til tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak i 2025, mot NOK 46,5 millioner i 2024. Innbetalinger fra lån til tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak utgjorde NOK 41,3 millioner (53,8).
NOTE 13 EGENKAPITAL OG AKSJONÆRFORHOLD
Innskutt egenkapital
| (beløp i 1 000 kroner, unntatt antall aksjer) | Antall aksjer | Aksjekapital | Overkursfond | Annen innskutt kapital | Sum innskutt kapital |
|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital per 31. desember 2023 | 93 640 412 | 187 282 | 1 394 857 | 700 629 | 2 282 768 |
| Kjøp av egne aksjer i forbindelse med aksjeprogram til ansatte | (672 000) | (1 344) | - | - | (1 344) |
| Salg av aksjer til ansatte | 796 935 | 1 594 | - | - | 1 594 |
| Egenkapital per 31. desember 2024 | 93 765 347 | 187 532 | 1 394 857 | 700 629 | 2 283 018 |
| Kjøp av egne aksjer i forbindelse med aksjeprogram til ansatte | (800 000) | (1 600) | - | - | (1 600) |
| Salg av aksjer til ansatte | 728 837 | 1 458 | - | - | 1 458 |
| Egenkapital per 31. desember 2025 | 93 694 184 | 187 390 | 1 394 857 | 700 629 | 2 282 876 |
Selskapets aksjekapital per 31. desember 2025 var NOK 187,4 millioner (fratrukket egne aksjer), og består av 93 694 184 fullt innbetalte ordinære aksjer pålydende NOK 2,00. Per 31. desember 2024 var aksjekapitalen NOK 187,5 millioner, og besto av 93 765 347 fullt innbetalte ordinære aksjer pålydende NOK 2,00. Alle utstedte aksjer har like rettigheter. Endringen i 2025 skyldes salg av aksjer til ansatte i forbindelse med årlig aksjeprogram og kjøp av egne aksjer i forbindelse med aksjeprogram til ansatte.
Selskapet eier 71 504 egne aksjer per 31. desember 2025 (341 egne aksjer per 31. desember 2024).
Styret i Selvaag Bolig ASA har fullmakt fra generalforsamlingen til å erverve egne aksjer med pålydende verdi inntil NOK 18 753 137. Det beløp som betales per aksje skal være minimum NOK 10 og maksimum NOK 100. Styret kan benytte fullmakten i forbindelse med eventuell senere nedsettelse av aksjekapitalen med generalforsamlingens samtykke, for insentivprogram eller som oppgjør i eventuelle oppkjøp av virksomheter, samt for å erverve aksjer der dette er finansielt gunstig. Styret står fritt til hvilke måter erverv og avhendelse av aksjer kan skje. Fullmakten gjelder til ordinær generalforsamling i 2026. Fullmakten foreslås forlenget med ett år frem til generalforsamling i 2027.
Videre har styret i Selvaag Bolig ASA fullmakt fra generalforsamlingen til å forhøye aksjekapitalen, i en eller flere omganger, med inntil NOK 18 753 137. Fullmakten kan benyttes ved utstedelse av vederlagsaksjer under insentivordninger, vederlagsaksjer ved erverv av virksomhet innen Selskapets formål og nødvendig styrking av Selskapets egenkapital. Fullmakten gjelder til ordinær generalforsamling i 2026. Aksjeeieres fortrinnsrett til tegning av aksjer kan settes til side. Fullmakten omfatter kapitalforhøyelse mot innskudd i andre eierandeler enn penger eller rett til å pådra Selskapet særlige plikter. Fullmakten omfatter ikke beslutning om fusjon. Fullmakten gjelder til ordinær generalforsamling i 2026 og foreslås forlenget med ett år frem til generalforsamling i 2027.
Andre egenkapitalreserver
Andre reserver i oppstillingen av endringer i egenkapital består av konsernets andel av transaksjoner med eiere i felleskontrollerte foretak og tilknyttede selskaper.
Ikke-kontrollerende interesser
| Eierandel i % | Andel av resultat etter skatt | Regnskapsført verdi per | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | 12/31/2025 | 12/31/2024 | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Nesttun Pluss AS/KS | 25,0 % | 25,0 % | 41 | 42 | 7 922 | 7 881 |
Eierstruktur
Per 31. desember 2025 hadde konsernet 6 595 aksjonærer, hvorav 151 aksjonærer utenfor Norge. Per 31. desember 2024 hadde konsernet 6 879 aksjonærer, hvorav 186 aksjonærer utenfor Norge.
De 20 største aksjonærene per 31. desember 2025 var som følger:
| Aksjonær | Antall aksjer | Eierandel |
|---|---|---|
| SELVAAG AS | 50 180 087 | 53,5 % |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB * | 4 980 572 | 5,3 % |
| PERESTROIKA AS | 3 848 312 | 4,1 % |
| VERDIPAPIRFONDET ALFRED BERG GAMBA | 2 706 726 | 2,9 % |
| The Northern Trust Comp, London Br * | 2 186 000 | 2,3 % |
| EGD CAPITAL AS | 1 704 752 | 1,8 % |
| SANDEN EQUITY AS | 1 660 000 | 1,8 % |
| HAUSTA INVESTOR AS | 1 600 000 | 1,7 % |
| MUSTAD INDUSTRIER AS | 1 067 454 | 1,1 % |
| The Northern Trust Comp, London Br * | 840 200 | 0,9 % |
| Sverre Molvik | 759 852 | 0,8 % |
| Øystein Klungland | 759 852 | 0,8 % |
| Brown Brothers Harriman & Co. * | 684 331 | 0,7 % |
| MATTISHOLMEN AS | 578 939 | 0,6 % |
| VERDIPAPIRFONDET ALFRED BERG NORGE | 505 298 | 0,5 % |
| Brown Brothers Harriman & Co. | 486 006 | 0,5 % |
| Christopher Brunvoll | 446 634 | 0,5 % |
| SKEIE ALPHA INVEST AS | 430 000 | 0,5 % |
| KBC Bank NV * | 386 569 | 0,4 % |
| VARDE NORGE AS | 383 395 | 0,4 % |
| Sum 20 største aksjonærer | 76 194 979 | 81,3 % |
| Øvrige aksjonærer | 17 570 709 | 18,7 % |
| Totalt antall aksjer | 93 765 688 | 100,0 % |
| * For ytterligere informasjon vedr. aksjonærer henvises det til: http://sboasa.no | ||
De 20 største aksjonærene per 31. desember 2024 var som følger:
| Aksjonær | Antall aksjer | Eierandel |
|---|---|---|
| SELVAAG AS | 50 180 087 | 53,5 % |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB * | 4 680 572 | 5,0 % |
| PERESTROIKA AS | 3 443 837 | 3,7 % |
| VERDIPAPIRFONDET ALFRED BERG GAMBA | 3 096 726 | 3,3 % |
| The Northern Trust Comp, London Br * | 2 186 000 | 2,3 % |
| EGD CAPITAL AS | 1 704 752 | 1,8 % |
| SANDEN EQUITY AS | 1 660 000 | 1,8 % |
| HAUSTA INVESTOR AS | 1 600 000 | 1,7 % |
| MUSTAD INDUSTRIER AS | 1 067 454 | 1,1 % |
| Goldman Sachs International * | 965 549 | 1,0 % |
| The Northern Trust Comp, London Br * | 840 200 | 0,9 % |
| Brown Brothers Harriman & Co. * | 684 331 | 0,7 % |
| Sverre Molvik | 677 403 | 0,7 % |
| Øystein Klungland | 677 403 | 0,7 % |
| VERDIPAPIRFONDET ALFRED BERG NORGE | 505 298 | 0,5 % |
| Brown Brothers Harriman & Co. * | 492 551 | 0,5 % |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB * | 399 628 | 0,4 % |
| KBC Bank NV * | 387 922 | 0,4 % |
| Christopher Brunvoll | 387 791 | 0,4 % |
| VARDE NORGE AS | 350 000 | 0,4 % |
| Sum 20 største aksjonærer | 75 987 504 | 81,0 % |
| Øvrige aksjonærer | 17 778 184 | 19,0 % |
| Totalt antall aksjer | 93 765 688 | 100,0 % |
| * For ytterligere informasjon vedr. aksjonærer henvises det til: http://sboasa.no | ||
Styremedlemmene og administrerende direktør hadde ingen opsjoner i selskapet i årene 2025 og 2024. Se egen godtgjørelsesrapport publisert på selskapets hjemmeside Selvaag Bolig ASA for en oversikt over styremedlemmenes og administrerende direktørs beholdninger av selskapets aksjer.
NOTE 14 RESULTAT PER AKSJE
Resultat per aksje er beregnet som årets resultat dividert med et vektet gjennomsnitt av antall utstedte aksjer. Det er ingen utvanningseffekter relatert til aksjekapitalen i 2025 og 2024.
| Resultat per aksje | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Årets resultat som kan henføres selskapets aksjonærer, i 1 000 kroner | 132 955 | 176 914 |
| Vektet gjennomsnitt av antall utstedte aksjer | 93 744 740 | 93 644 322 |
| Resultat per aksje i kroner | 1,42 | 1,90 |
| Utvannet resultat per aksje i kroner | 1,42 | 1,90 |
NOTE 15 UTBYTTE
Selskapet har fra 2015 etablert en policy om halvårlig utbytte. Styret har foreslått et ordinært utbytte på NOK 1,0 per aksje for 2025, totalt NOK 93,8 millioner. Dette tilsvarer 70 prosent av resultat etter skatt. For 2024 ble det utbetalt ordinært utbytte på NOK 117,2 millioner, tilsvarende NOK 1,25 per aksje. Dette utgjorde 66 prosent av resultat etter skatt. Utbyttet for 2025 skal godkjennes av generalforsamlingen 30. april 2026 og er ikke bokført i konsernregnskapet. Det henvises til tabellen nedenfor for spesifikasjon av beløp.
Utbetalt utbytte beregnes ved å ta utgangspunkt i totalt antall aksjer på 93 765 688. Deretter må det trekkes fra for utbytte på egne aksjer eid av Selvaag Bolig ASA på vedtakstidspunktet.
| Utbytte for 1. halvår | Foreslått utbytte for 2. halvår 1) | Totalt for 2025 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | NOK per aksje | Antall aksjer | Beløp | NOK per aksje | Antall aksjer | Beløp | |
| Brutto utbytte | - | - | - | 1,00 | 93 765 688 | 93 766 | 93 766 |
| Fratrekk utbytte på egne aksjer | - | - | - | - | - | - | - |
| Netto utbytte | - | - | - | - | - | 93 766 | 93 766 |
| 1) Beløpet er beregnet brutto, da antall egne aksjer på vedtakstidspunktet, 30. april 2026, ikke er kjent per 31. desember 2025. | |||||||
Utbetalt ordinært utbytte i 2025 var NOK 117,2 millioner. Dette besto av NOK 117,2 millioner for 2. halvår 2024. Det ble ikke utbetalt utbytte for 1. halvår 2025.
| Utbytte for 1. halvår | Utbytte for 2. halvår | Totalt for 2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | NOK per aksje | Antall aksjer | Beløp | NOK per aksje | Antall aksjer | Beløp | |
| Brutto utbytte | - | - | - | 1,25 | 93 765 688 | 117 207 | 117 207 |
| Fratrekk utbytte på egne aksjer | - | - | - | 1,25 | 341 | - | - |
| Netto utbytte | - | - | - | - | - | 117 207 | 117 207 |
Utbetalt ordinært utbytte i 2024 var NOK 93,6 millioner. Dette besto av NOK 93,6 millioner for 2. halvår 2023. Det ble ikke utbetalt utbytte for 1. halvår 2024.
NOTE 16 RENTEBÆRENDE GJELD
| Spesifikasjon av rentebærende gjeld | ||
|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
| Langsiktig gjeld | ||
| Banklån | 1 098 070 | 935 433 |
| Obligasjonslån | - | - |
| Sum langsiktig rentebærende gjeld til amortisert kost | 1 098 070 | 935 433 |
| Kortsiktig gjeld | ||
| Banklån | 1 208 463 | 173 230 |
| Kortsiktig gjeld tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter | 729 504 | 504 450 |
| Sum kortsiktig rentebærende gjeld til amortisert kost | 1 937 967 | 677 680 |
| Sum rentebærende gjeld til amortisert kost | 3 036 037 | 1 613 113 |
Konsernets rentebærende gjeld kan i hovedsak deles i fire kategorier, 1) topplån som er gjeld i morselskapet Selvaag Bolig ASA, 2) tomtelån, 3) tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter med Urban Property og 4) byggelån.
Per 31. desember 2025 hadde konsernet ikke trukket på noen av toppfinansieringsfasilitetene, tomtelån var på NOK 33 millioner, tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter med Urban Property utgjorde NOK 730 millioner og byggelån var på NOK 2 273 millioner.
| Selskap (beløp i NOK 1000) | Låneinstrument | Långivere | År 2025 | Forfall |
|---|---|---|---|---|
| Selvaag Bolig ASA | Kassekreditt | DNB | - | Ikke spesifisert |
| Selvaag Bolig ASA | Revolver | DNB | - | 12/31/2027 |
| Selvaag Bolig ASA m/døtre | Tomtelån - Tilbakekjøpsavtaler/selgerkreditt | Urban Property | 729 505 | Ikke spesifisert |
| Jaasund AS | Tomtelån | SR Bank | 17 000 | 6/30/2027 |
| Aase Gaard AS | Tomtelån | SR Bank | 16 000 | 9/30/2028 |
| Skårer Bolig AS | Byggelån | DNB | 235 371 | 3/30/2027 |
| Selvaag Bolig Grenseveien AS | Byggelån | DNB | 305 690 | 12/31/2027 |
| Selvaag Bolig Landås | Byggelån | DNB | 454 758 | 9/30/2027 |
| Selvaag Bolig Lørenskog | Byggelån | DNB | 272 699 | 12/31/2026 |
| Selvaag Bolig Ballerud AS | Byggelån | Nordea | 778 954 | 12/31/2026 |
| Lervig Brygge AS | Byggelån | DNB | 7 721 | 3/31/2026 |
| Selvaag Bolig Sandsliåsen AS | Byggelån | Nordea | 149 069 | 9/30/2026 |
| Sandsliåsen Utbygging AS | Byggelån | Nordea | 69 270 | 6/30/2027 |
| Sum rentebærende gjeld | - | - | 3 036 037 | - |
Rentesatsene fastsettes basert på 3 måneder NIBOR med et tillegg. Per 31. desember 2025 var gjennomsnittlig rentesats tomtelån 8,0 prosent og byggelån 6,2 prosent. Forskjellene mellom de oppgitte nominelle rentesatsene og effektiv rente anses å være uvesentlige. Varighet på byggelån, og selgerkreditter til Urban Property, følger ferdigstillelse og overlevering av boliger slik at endelig nedbetaling skjer når prosjektet er fullført.
| Selskap (beløp i NOK 1000) | Låneinstrument | Långivere | År 2024 | Forfall |
|---|---|---|---|---|
| Selvaag Bolig ASA | Kassekreditt | DNB | - | Ikke spesifisert |
| Selvaag Bolig ASA | Revolver | DNB | - | 12/31/2027 |
| Selvaag Bolig ASA m/døtre | Tomtelån - Tilbakekjøpsavtaler/selgerkreditt | Urban Property | 504 450 | Ikke spesifisert |
| Jaasund AS | Tomtelån | SR Bank | 18 000 | 6/30/2027 |
| Aase Gaard AS | Tomtelån | SR Bank | 16 000 | 12/31/2025 |
| Selvaag Bolig Pallplassen AS | Byggelån | Nordea | 54 164 | 6/30/2026 |
| Skårer Bolig AS | Byggelån | DNB | 332 572 | 3/30/2027 |
| Sandsliåsen Utbygging AS | Byggelån | Nordea | 7 984 | 3/25/2025 |
| Selvaag Bolig Grenseveien AS | Byggelån | DNB | 222 722 | 12/31/2027 |
| Selvaag Bolig Landås | Byggelån | DNB | 1 915 | 9/30/2027 |
| Selvaag Bolig Lørenskog | Byggelån | DNB | 769 | 12/31/2026 |
| Selvaag Bolig Ballerud AS | Byggelån | Nordea | 124 085 | 12/31/2026 |
| Lervig Brygge AS | Byggelån | DNB | 225 193 | 3/31/2026 |
| Selvaag Bolig Langhus AS | Byggelån | DNB | 105 259 | 12/31/2025 |
| Sum rentebærende gjeld | - | - | 1 613 113 | - |
Rentesatsene fastsettes basert på 3 måneder NIBOR med et tillegg. Per 31. desember 2024 var gjennomsnittlig rentesats tomtelån 8,4 prosent og byggelån 6,7 prosent. Forskjellene mellom de oppgitte nominelle rentesatsene og effektiv rente anses å være uvesentlige. Varighet på byggelån, og selgerkreditter til Urban Property, følger ferdigstillelse og overlevering av boliger slik at endelig nedbetaling skjer når prosjektet er fullført.
Rentebærende gjeld
Forfallsplan for rentebærende gjeld:
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Tilbakebetales i løpet av 2025 | - | 677 680 |
| Tilbakebetales i løpet av 2026 | 1 937 967 | 585 902 |
| Tilbakebetales i løpet av 2027 | 1 082 070 | 349 531 |
| Tilbakebetales i løpet av 2028 | 16 000 | - |
| Tilbakebetales i løpet av 2029 eller senere | - | - |
| Sum | 3 036 037 | 1 613 113 |
| Sikrede lån | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Banklån - finansinstitusjoner | 2 306 533 | 1 108 663 |
| Kortsiktig gjeld tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter 1) | 729 504 | 504 450 |
| 1) Knyttet til samarbeidsavtale med Urban Property. Avtalen inneholder finansielle covenants, se note 29. | ||
| Regnskapsført verdi av eiendom stilt som sikkerhet for banklån | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Varelager | 4 802 114 | 2 859 882 |
Spesifikasjon av kortsiktig rentebærende gjeld
Tabellen nedenfor inkluderer gjeld som forfaller innen 12 måneder etter rapporteringsperioden avsluttes:
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Tilbakebetales 0-6 måneder etter periodeslutt | 7 721 | 51 971 |
| Tilbakebetales 6-12 måneder etter periodeslutt | 1 930 247 | 625 709 |
| Sum | 1 937 967 | 677 680 |
NOTE 17 LEVERANDØRGJELD OG ANNEN GJELD
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Leverandørgjeld | 161 948 | 132 500 |
| Påløpte kostnader | 366 980 | 206 313 |
| Andre kortsiktige finansielle forpliktelser | - | - |
| Sum annen kortsiktig ikke-rentebærende finansiell gjeld | 366 980 | 206 313 |
| Forskuddsbetalinger fra kunder (kontraktsforpliktelser) | 36 834 | 36 892 |
| Annen kortsiktig gjeld | 95 153 | 109 495 |
| Sum annen kortsiktig ikke-rentebærende gjeld | 498 967 | 352 700 |
Leverandørgjeld
Konsernets leverandørgjeld forfaller til betaling i løpet av tre måneder.
NOTE 18 KAPITALFORVALTNING OG FINANSIELL RISIKOSTYRING
18.1 Finansielle risikofaktorer
Konsernets aktiviteter medfører finansiell risiko av ulike typer: Markedsrisiko (inkludert valutarisiko, renterisiko og prisrisiko), kredittrisiko og likviditetsrisiko. Konsernets overordnede aktiviteter for risikostyring søker å minimalisere de potensielle negative effektene på konsernets finansielle resultater.
Administrerende direktør og ledergruppen identifiserer og vurderer finansiell risiko på løpende basis.
(a) Markedsrisiko
(i) Valutarisiko
Selskapet er en norsk eiendomsutvikler, med fokus på norske utviklingsprosjekter og eiendommer. Konsernet har enkelte investeringer i utenlandske virksomheter der netto eiendeler er utsatt for valutarisiko ved omregning, men i begrenset grad. Prosjekter utenfor Norge finansieres i lokal valuta gjennom datterselskaper.
(ii) Prisrisiko
Konsernet er generelt utsatt for prisrisiko knyttet til eiendom, og geografisk er konsernet hovedsakelig eksponert i Norge. I tillegg har konsernet fremtidige prosjekter i Sverige. Konsernet er også eksponert for risiko knyttet til byggekostnader og råvarepriser. Resultatmarginen for hvert prosjekt vil variere avhengig av utviklingen i salgsinntekter per kvadratmeter for boligeiendommer. Konsernets prisrisiko er redusert ettersom boliger tilsvarende 60 prosent av total salgsverdi i et prosjekt, som hovedregel, er solgt før byggestart. Konsernet er ikke eksponert for prisrisiko i finansielle instrumenter.
Graden av risiko relatert til prisene på varer og tjenester varierer avhengig av kontrakttype. Prosjekter spenner ofte over flere år og råvarepriser og lønnskostnader kan øke i løpet av byggeperioden. De fleste kontrakter er basert på faste priser for byggeperioden, men enkelte kontrakter inneholder indeksklausuler som tillater prisøkninger.
(iii) Renterisiko
Konsernets renterisiko oppstår hovedsakelig fra langsiktige lån. Lån utstedt til flytende rente eksponerer konsernet for rentesvingninger som påvirker kontantstrømmene. I tillegg har konsernet opsjonsavtaler med Urban Property som er eksponert for rentesvingninger, se note 26. Konsernet kapitaliserer rentekostnader som en del av utviklingsprosjekter (varelager eiendom) i takt med prosjektenes fremdrift i samsvar med IAS 23 Lånekostnader. Se RENTEBÆRENDE GJELD for detaljer om konsernets lån.
(b) Kredittrisiko
Kredittrisiko styres på konsernnivå. Konsernet er eksponert for motpartsrisiko når konsernets selskaper inngår avtaler om salg av bolig. Kredittrisiko oppstår også fra utestående fordringer, som for eksempel lån til tilknyttede selskaper.
Kredittrisiko knyttet til salg av eiendom anses å være begrenset ettersom oppgjør finner sted gjennom profesjonelle oppgjørsmeglere. Normalt kreves NOK 100 000 i forskuddsbetaling og dokumentasjon på finansiering fra boligkjøper når kontrakten inngås. Balansen gjøres opp ved overføring av eiendomsrett.
Basert på ovennevnte er konsernets kredittrisiko knyttet til finansielle eiendeler vurdert til å være lav.
Konsernets maksimale eksponering for kredittrisiko omfatter klassene "Kundefordringer og andre kortsiktige og langsiktige finansielle eiendeler" og "Kontanter og kontantekvivalenter». Se 18.3 Finansielle eiendeler og forpliktelser for balanseførte verdier av disse klassene 31. desember 2025 og 2024.
(c) Likviditetsrisiko
Konservativ likviditetsstyring innebærer å ha tilstrekkelig likvide eiendeler og tilgjengelig finansiering gjennom kredittlinjer til å møte konsernets forpliktelser. Selvaag Bolig ASA har en kredittfasilitetsavtale med DNB på NOK 300 millioner med forfall i desember 2027. I tillegg har selskapet en kredittfasilitet på NOK 150 millioner i samme bank med årlig fornyelse. Per 31. desember var det ikke trukket opp gjeld på noen av disse kredittfasilitetene.
Konsernet har inngått en rekke forpliktelser til å kjøpe tomter i fremtiden som vil påvirke likviditeten på tidspunktet hvor forpliktelsene forfaller, se også Note 5 varelager. Likviditetsrisiko knyttet til tomtekjøp håndteres gjennom samarbeid med Urban Property (se Note 26 ), langsiktige bankforbindelser, kredittfasiliteter, tilgjengelige likviditetsreserver og tett oppfølging av reguleringsprosessene.
Selskapet har en aktiv likviditetsforvaltning, og har fokus på å ha tilstrekkelig likviditet til enhver tid. Selskapet overvåker kontinuerlig prognoser og faktiske kontantstrømmer.
Forfallsprofil for konsernets forpliktelser (nominelle verdier)
Rentebærende forpliktelser
| Forfallsprofil for konsernets forpliktelser (nominelle verdier) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | Total per 31.12.2025 | < 1 år | 1-3 år | 3-6 år | 6-10 år | > 10 år | Uspesifisert |
| Rentebærende forpliktelser | ||||||||
| Banklån *) | 16 | 2 496 009 | 1 243 453 | 1 252 557 | - | - | - | - |
| Annen rentebærende gjeld | 16 | 788 558 | 788 558 | - | - | - | - | - |
| Sum rentebærende forpliktelser | 3 284 567 | 2 032 011 | 1 252 557 | - | - | - | - | |
| *) Inkluderer estimerte rentebetalinger. | ||||||||
Ikke-rentebærende forpliktelser
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | Total per 31.12.2025 | < 1 år | 1-3 år | 3-6 år | 6-10 år | > 10 år | Uspesifisert |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ikke-rentebærende forpliktelser | ||||||||
| Leverandørgjeld | 17 | 161 948 | 161 948 | - | - | - | - | - |
| Annen kortsiktig ikke-rentebærende gjeld | 17 | 95 153 | 95 153 | - | - | - | - | - |
| Annen langsiktig ikke-rentebærende gjeld | 18.3 | 601 365 | - | 601 365 | - | - | - | - |
| Sum ikke-rentebærende forpliktelser | 858 466 | 257 101 | 601 365 | - | - | - | - | |
| *) Inkluderer estimerte opsjonspremier. | ||||||||
Forfallsprofil for konsernets forpliktelser (nominelle verdier)
Rentebærende forpliktelser
| Forfallsprofil for konsernets forpliktelser (nominelle verdier) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | Total per 31.12.2024 | < 1 år | 1-3 år | 3-6 år | 6-10 år | > 10 år | Uspesifisert |
| Rentebærende forpliktelser | ||||||||
| Banklån *) | 16 | 1 226 775 | 201 778 | 1 024 997 | - | - | - | - |
| Annen rentebærende gjeld | 16 | 547 177 | 547 177 | - | - | - | - | - |
| Sum rentebærende forpliktelser | 1 773 951 | 748 955 | 1 024 997 | - | - | - | - | |
| *) Inkluderer estimerte rentebetalinger. | ||||||||
Ikke-rentebærende forpliktelser
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | Total per 31.12.2024 | < 1 år | 1-3 år | 3-6 år | 6-10 år | > 10 år | Uspesifisert |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ikke-rentebærende forpliktelser | ||||||||
| Leverandørgjeld | 17 | 132 500 | 132 500 | - | - | - | - | - |
| Annen kortsiktig ikke-rentebærende gjeld | 17 | 109 495 | 109 495 | - | - | - | - | - |
| Annen langsiktig ikke-rentebærende gjeld | 18.3 | 456 496 | - | 456 496 | - | - | - | - |
| Sum ikke-rentebærende forpliktelser | 698 491 | 241 995 | 456 496 | - | - | - | - |
18.2 Risikostyring av kapital
Konsernets mål for kapitalforvaltningen er å sikre konsernselskapenes muligheter for fortsatt drift, og samtidig sikre avkastning for aksjonærene og godtgjørelse til andre interessenter, og opprettholde en optimal kapitalstruktur. Dette gjøres ved å opprettholde en trygg likviditet gjennom året og en robust egenkapital.
For å oppnå denne målsetningen fokuserer konsernet på lønnsomheten til de ulike prosjektene. Som hovedregel kreves det dekningsgrad på minimum 10 prosent og minimum 60 prosent salgsgrad i prosjektene før byggestart. Ved utgangen av året var EBITDA-margin i pågående prosjekter 15,0 prosent (14,9), se Note 4 segmentinformasjon for mer informasjon. 60 prosent av enhetene under bygging ved årsskiftet var solgt (61).
Konsernets egenkapitalgrad (egenkapital i prosent av totalbalanse) skal ikke være under 30 prosent. Ved utgangen av året var denne 35,4 prosent (46,4)
For å optimalisere kapitalstrukturen vurderer ledelsen alle tilgjengelige finansieringskilder på en løpende basis. Kapitalbehov er i hovedsak finansiert gjennom en konsernkontoordning der utvalgte selskaper i Selvaag Bolig konsern inngår. Selvaag Bolig ASA har en kredittfasilitetsavtale med DNB på NOK 300 millioner med forfall i desember 2027. I tillegg har selskapet en kredittfasilitet på NOK 150 millioner i samme bank med årlig fornyelse. Avtalene inneholder finansielle covenants, se note 29. Per 31. desember var det ikke trukket opp gjeld på noen av disse kredittfasilitetene. Pågående prosjekter finansieres i hovedsak gjennom byggelån som forfaller når prosjektet er ferdigstilt.
18.3 Finansielle eiendeler og forpliktelser
Alle finansielle eiendeler og gjeld i konsernet er bokført til amortisert kost.
Klasser av finansielle eiendeler og forpliktelser
| (beløp i 1 000 kroner) | Note | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Kundefordringer og andre kortsiktige og langsiktige finansielle eiendeler | |||
| Lån til tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 193 214 | 173 614 | |
| Andre langsiktige fordringer | 11 | 71 363 | 57 058 |
| Kundefordringer | 108 759 | 62 411 | |
| Andre fordringer | 11 | 10 962 | 14 154 |
| Sum kundefordringer og andre kortsiktige og langsiktige finansielle eiendeler | 384 298 | 307 237 | |
| Kontanter og kontantekvivalenter | |||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 254 838 | 383 649 | |
| Leverandørgjeld og andre ikke-rentebærende finansielle forpliktelser | |||
| Annen langsiktig ikke-rentebærende gjeld | 26 | 513 052 | 456 496 |
| Leverandørgjeld | 161 948 | 132 500 | |
| Andre kortsiktige ikke-rentebærende finansielle forpliktelser | 17 | 366 980 | 206 313 |
| Sum leverandørgjeld og andre ikke-rentebærende finansielle forpliktelser | 1 041 980 | 795 309 | |
| Rentebærende forpliktelser | |||
| Langsiktig rentebærende gjeld | 16 | 1 098 070 | 935 433 |
| Kortsiktig rentebærende gjeld | 16 | 1 937 967 | 677 680 |
| Sum rentebærende forpliktelser | 3 036 037 | 1 613 113 |
Sensitivitetsanalyse
Renterisiko
| År 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Justering i rentenivået i basispunkter | 50 | 100 | 150 |
| Effekt - Banklån og selgerkreditter | (11 623) | (23 246) | (34 869) |
| Effekt - Andre lån | - | - | - |
| Effekt på kontantstrøm (i 1 000 kroner) | (11 623) | (23 246) | (34 869) |
| År 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Justering i rentenivået i basispunkter | 50 | 100 | 150 |
| Effekt - Banklån og selgerkreditter | (7 558) | (15 117) | (22 675) |
| Effekt - Andre lån | - | - | - |
| Effekt på kontantstrøm (i 1 000 kroner) | (7 558) | (15 117) | (22 675) |
Tabellene ovenfor viser hvor sensitiv konsernet er for en reduksjon eller økning i rentenivået med henholdsvis 50, 100 og 150 basispunkter. Beregningene er basert på gjennomsnittlig rente for året. Effektene er beregnet på et før skatt-grunnlag og basert på gjennomsnittlig utestående beløp i perioden. Effekter på resultat og egenkapital forventes å være tilnærmet lik effekt på kontantstrøm etter skatt. Renter knyttet til tomtelån og byggelån aktiveres som en del varelageret og inngår i varekostnaden ved overlevering av boliger. Effekter i resultatet som følge av renteendringer vil derfor treffe på forskjellige tidspunkt avhengig av når boligene overleveres.
Valutarisiko
Konsernet er i begrenset grad eksponert for valutarisiko. Per 31. desember 2024 og 2025 vil svingninger i størrelsesorden + / - 5 prosent gi en uvesentlig endring i konsernets resultatregnskap, og vil påvirke den konsoliderte oppstillingen av endringer i egenkapitalen med ubetydelige beløp.
18.4 Virkelig verdi av finansielle instrumenter
Prinsipper for estimering av virkelig verdi
Bokført verdi av eiendeler og forpliktelser målt til amortisert kost anses å være tilnærmet lik virkelig verdi.
NOTE 19 SKATT
Spesifikasjon av inntektsskatt
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Betalbar skatt | (877) | (19 823) |
| Endring i utsatt skatt | (5 726) | (12 417) |
| Skattekostnad i resultatregnskapet | (6 603) | (32 240) |
Konsernets virksomhet er i hovedsak knyttet til Norge med kun ubetydelige beløp som registrert i andre land. En fordeling av skattekostnaden mellom land anses dermed ikke nødvendig.
| Avstemming mellom nominell og effektiv skattesats: | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultat før skattekostnad | 139 599 | 209 196 |
| Beregnet skatt etter nominell sats (22 %) | (30 712) | (46 023) |
| Skattepliktig inntekt under fritaksmetoden, i samsvar med skatteloven § 2-38 | 5 674 | 9 096 |
| Realisering av latent skatt og ikke-fradragsberettigede kostnader | (6 747) | (11 708) |
| Andre ikke skattepliktige inntekter | 9 908 | 485 |
| Resultatandel fra tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter | 15 274 | 15 910 |
| Skattekostnad | (6 603) | (32 240) |
| Effektiv skattesats *) | 4,7 % | 15,4 % |
*) Resultatandeler fra tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter bokført etter egenkapitalmetoden påvirker den effektive skattesatsen. Resultat før skatt inneholder både Selvaag Bolig ASAs og ikke-kontrollerende interessers andel av resultatet i deltagerlignede selskaper. Ikke-kontrollerende interessers andel av resultat i deltagerlignede selskaper behandles derfor som en permanent forskjell i konsernets skatteberegning. Skattekostnaden i konsernet inkluderer ikke skatteforpliktelse for skattesubjekter som ikke inngår i Selvaag Bolig konsern.
Resultatandel fra tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter
Resultatandel fra tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter som ikke er deltakerlignede selskaper er innregnet på etter skatt basis og påvirker derfor ikke konsernets skatt, se Note 24
Utsatt skatt per 31. Desember
| Utsatt skatt per 31. desember | 2025 | 2024 | ||
|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | Eiendel | Forpliktelse | Eiendel | Forpliktelse |
| Anleggsmidler | - | 442 | - | 4 009 |
| Varelager (eiendom) | - | 134 564 | - | 108 216 |
| Fordringer | - | 182 | - | 130 |
| Kortsiktig gjeld | 6 131 | - | 6 956 | - |
| Langsiktig gjeld | 18 814 | - | 19 061 | - |
| Skattemessig underskudd til fremføring | 18 064 | - | 2 594 | - |
| Sum midlertidige forskjeller | 43 009 | 135 188 | 28 611 | 112 355 |
| Ikke regnskapsført utsatt skatt | (938) | - | -913 | - |
| Netto eiendel (forpliktelse) totalt | (91 241) | - | (82 831) | - |
Eiendel ved utsatt skatt innregnes i balansen i den grad det er sannsynlig at tilstrekkelige skattepliktige overskudd vil bli generert, slik at eiendelene ved utsatt skatt kan benyttes. Det er ingen utløpsdato på fremførbare underskudd.
Netto bevegelse i utsatt skatt er som følger:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Netto eiendel (forpliktelse) ved utsatt skatt per 1. januar | (82 831) | (73 476) |
| Oppkjøp av datterselskaper | (3 136) | 676 |
| Avgang av datterselskaper | 452 | 2 387 |
| Innregnet i oppstillingen av totalresultat | (5 726) | (12 418) |
| Netto eiendel (forpliktelse) ved utsatt skatt per 31. desember | (91 241) | (82 831) |
Selvaag Bolig ASA har i tidligere år kjøpt selskaper med utviklingstomter. Disse selskapene hadde ingen virksomhet utover å eie en tomt, og kjøpene er derfor innregnet som kjøp av enkelteiendeler. Ved kjøp av enkelteiendeler innregnes ikke utsatt skatt, hvilket innebærer at tomteverdien innregnes netto etter utsatt skatt, ref. IAS 12.22 c. Tomtene i porteføljen som dette gjelder har en bokført verdi på NOK 40 millioner (95) per 31.desember 2025 og målt med nominell skattesats på 22 prosent knytter det seg en latent skatt til disse på NOK 4 millioner som ikke er innregnet i balansen (7).
NOTE 20 AVSETNINGER
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Avsetning forpliktelse bygging av parkeringsplasser | 62 296 | 60 365 |
| Sum langsiktige avsetninger for andre forpliktelser | 62 296 | 60 365 |
Avsetning for forpliktelser til bygging av garasjeplasser utgjør NOK 62 millioner og er knyttet til tidligere oppførte bygg der det skal stilles et avtalt antall garasjeplasser til disposisjon. På nåværende tidspunkt er forpliktelsene oppfylt gjennom midlertidig parkering. Videre utbygging av områdene avgjør når de midlertidige parkeringsplassene fjernes og utløser bygging av permanente garasjeplasser. Forpliktelsene forfaller således når prosjektene realiseres. Tidspunkt for realisering av garasjeforpliktelsene antas å ligge flere år frem i tid.
Utvikling i perioden:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Per 1. januar | 60 365 | 70 215 |
| Forpliktelser oppstått i løpet av året og effekter av estimatendringer | 1 931 | (9 850) |
| Benyttede beløp | - | - |
| Reklassifisering etter virksomhetssammenslutning | - | - |
| Reklassifisering av pensjonsforpliktelser | - | - |
| Forpliktelser i oppkjøpt virksomhet | - | - |
| Per 31. desember | 62 296 | 60 365 |
NOTE 21 BETINGEDE FORPLIKTELSER OG GARANTIER
Konsernet er underlagt følgende betingede forpliktelser på grunn av eierinteresser i datterselskaper og tilknyttede selskaper:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Betalingsgaranti ovenfor leverandør | 57 616 | 73 624 |
| Ikke innkrevd kapital - kommandittselskaper | 6 600 | 6 600 |
| Sum betingede forpliktelser | 64 216 | 80 224 |
Konsernet har gitt selvskyldnergarantier på NOK 822,1 millioner i 2025 og NOK 567,4 millioner i 2024. Selvskyldnergarantiene er knyttet til garantier gitt av Selvaag Bolig ASA som tilleggssikkerhet for selgerkreditt på tomtekjøp fra Urban Property, kjøp av tomt i Sverige og tomtelån. Konsernet har også stilt selvskyldnergaranti for oppfyllelse av krav i henhold til Bustadoppføringslova § 12 og § 47 gjennom kjøpte garantier. I tillegg stilles det byggherregarantier overfor totalentreprenører. Forpliktelsene knyttet til garantiene er ikke balanseført.
I henhold til Bustadoppføringsloven har Selvaag Bolig ASA et garantiansvar på 5 år i etterkant av overleveringer. Siden selskapet primært inngår avtaler om totalentrepriser, dekkes dette garantiansvaret i praksis av entreprenørene, og i ytterste konsekvens av entreprenørs forsikringsselskap. Historisk har Selvaag Bolig kun utført helt marginalt garantiarbeid selv. Som følge av dette er det ikke innregnet noen garantiforpliktelse i balansen. En slik forpliktelse ville uansett hatt en tilsvarende rettighet overfor utførende entreprenør.
NOTE 22 GODTGJØRELSE OG HONORARER TIL LEDELSEN, STYRET OG REVISORER
Godtgjørelsen til ledelsen og styret:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lønn, bonus og annen godtgjørelse | 29 335 | 29 980 |
| Aksjekjøpsprogram | 5 721 | 5 515 |
| Pensjon | 527 | 606 |
| Sum godtgjørelse til ledelsen og styret | 35 584 | 36 102 |
For detaljert godtgjørelse til ledende personer vises det til egen godtgjørelsesrapport for 2025 publisert på selskapets hjemmeside Selvaag Bolig ASA. Selskapet har etablerte retningslinjer for godtgjørelse til ledende personer som ble godkjent av selskapets generalforsamling 26. april 2023.
Spesifikasjon av godtgjørelse til revisor:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lovpålagt revisjon til morselskapet | 1 848 | 1 606 |
| Lovpålagt revisjon til datterselskap | 552 | 1 478 |
| Andre attestasjonstjenester | 454 | 594 |
| Andre tjenester utenfor revisjon | - | - |
| Sum godtgjørelse til revisor (eks mva) | 2 854 | 3 678 |
NOTE 23 TRANSAKSJONER MED NÆRSTÅENDE PARTER
Mellomværende og transaksjoner mellom Selvaag Bolig ASA og dets datterselskaper, som er nærstående parter til selskapet, er eliminert ved konsolidering og fremgår ikke av denne noten. Selvaag AS eier 53,5 prosent av aksjene i Selvaag Bolig. Kjøp og salg av tjenester med Selvaag AS og deres nærstående parter gjøres etter forretningsmessige avtalevilkår. Dette er hovedsakelig husleie, lønnstjenester og bruk av merkevare, samt kjøp av tomter fra Urban Property (UP). Detaljer om transaksjoner mellom konsernet og nærstående parter er oppgitt nedenfor.
Det har vært transaksjoner med følgende nærstående selskaper i løpet av året:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Salg av varer og tjenester | ||
| Tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 40 623 | 38 984 |
| Andre nærstående parter (inkludert datterselskap og tilknyttede selskap av morselskap) 1) | 44 377 | 274 607 |
| Kjøp av varer og tjenester | ||
| Selvaag AS (morselskap) | (543) | (543) |
| Andre nærstående parter (inkludert datterselskap av morselskap) | (7 682) | (7 290) |
| Finansinntekt | ||
| Andre nærstående parter (inkludert datterselskap av morselskap) | - | - |
| Opsjonspremier og renter på selgerkreditter mot Urban Property (Se note 26 for nærmere beskrivelse) | ||
| Betalt opsjonspremier portefølje B | (15 033) | (20 152) |
| Betalt opsjonspremier portefølje C | (100 250) | - |
| Påløpt og aktivert opsjonspremie portefølje C | (109 731) | (213 662) |
| Betalt transaksjonshonorar | (3 173) | (2 394) |
| Påløpt renter på selgerkreditter | (44 155) | (14 078) |
Utestående mellomværende per 31. desember var følgende:
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Fordringer | ||
| Selvaag AS (morselskap) | - | - |
| Andre nærstående parter (inkludert datterselskap av morselskap) | 550 | 348 |
| Gjeld | ||
| Selvaag AS (morselskap) | - | - |
| Andre nærstående parter (inkludert datterselskap av morselskap) | (1 948) | (2 006) |
| Tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter Urban Property | (729 504) | (504 450) |
Andre nærstående transaksjoner
1)Urban Property (UP) er nærstående part med selskapet etter regnskapsreglene, som medfører at løpende opsjonspremier og tilbakekjøp av tomter anses som nærstående transaksjoner. I løpet av 2025 kjøpte selskapet fem tomter fra UP for totalt NOK 684,3 millioner. Videre solgte Selvaag Bolig sin andel av et deleid prosjekt i Ski til UP for NOK 44,4 millioner. I 2024 overleverte Selvaag Bolig en hel blokk på 71 leiligheter til Selvaag Utleiebolig AS, et daværende heleid datterselskap av Selvaag AS. Salget genererte en omsetning på NOK 274 millioner. I løpet av 2025 ble det inngått en ny opsjonsavtale med UP, knyttet til en eiendom i Nordre Follo kommune.
Konsernet har stilt diverse garantier, hovedsakelig gjennom kjøpte garantier, til tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter på totalt NOK 149 millioner.
NOTE 24 INVESTERINGER I TILKNYTTEDE SELSKAP OG FELLESKONTROLLERTE FORETAK
| Forretningskontor | År for oppkjøp | Eier-/stemmeandel | ||
|---|---|---|---|---|
| Selskap / beløp i 1 000 kroner | 2025 | 2024 | ||
| S Trumpet Holding AB (Tidl. Projektbolaget Sädesärlan AB) | Sverige | 2011 | 50% | 50% |
| Kaldnes Brygge AS | Norge | 2016 | 50% | 50% |
| Kaldnes Boligutvikling AS 1) | Norge | 2012 | 25% | 25% |
| Sandnes Eiendom Invest AS | Norge | 2013 | 50% | 50% |
| Kirkeveien Utbyggingsselskap AS 2) | Norge | 2013 | 0% | 50% |
| Tiedemannsfabrikken AS | Norge | 2014 | 50% | 50% |
| Sinsenveien Utvikling AS | Norge | 2015 | 50% | 50% |
| Haakon VIIs gate 4 Utvikling AS | Norge | 2017 | 50% | 50% |
| Fornebu Sentrum Utvikling AS | Norge | 2017 | 50% | 50% |
| Heimdal Stasjonsby AS | Norge | 2017 | 50% | 50% |
| Kanalveien Utvikling AS | Norge | 2019 | 50% | 50% |
| Verftsbyen Bolig AS | Norge | 2019 | 50% | 50% |
| Kanalveien 51-53 AS | Norge | 2020 | 50% | 50% |
| Rabekkgata 4-6 AS | Norge | 2025 | 50% | - |
| Sandsliåsen 40 Utvikling AS | Norge | 2025 | 50% | - |
| Glassverket Boligutvikling AS | Norge | 2025 | 50% | - |
| 1) Selskapet er deleid av Kaldnes Brygge AS. | ||||
| 2) Selskapet ble solgt til Urban Property i 2025. | ||||
Spesifikasjon av investeringer i tilknyttede selskap og felleskontrollerte foretak for 2025:
| (beløp i 1 000 kroner) | Eierandel | Regnskapsført verdi 01.01.25 | Tilgang/Avgang | Andel av resultat/totalresultat 1) | Utbytte/utdelinger | Reklassifisert mot ansvarlig lån | Regnskapsført verdi 31.12.25 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Felleskontrollerte foretak | |||||||
| Kaldnes Brygge AS | 50% | 86 010 | - | 1 667 | - | - | 87 677 |
| Sandnes Eiendom Invest AS | 50% | 67 790 | - | (8 202) | - | - | 59 588 |
| S Trumpet Holding AB (Tidl. Projektbolaget Sädesärlan AB) | 50% | 1 829 | - | - | - | - | 1 829 |
| Kirkeveien Utbyggingsselskap AS | 50% | 23 162 | (44 388) | 21 229 | - | (3) | 0 |
| Tiedemannsfabrikken AS | 50% | 791 | - | 1 260 | - | - | 2 051 |
| Sinsenveien Utvikling AS | 50% | 62 839 | - | 61 981 | (62 500) | - | 62 320 |
| Sandsliåsen 40 Utvikling AS 2) | 50% | 15 | (19) | 4 | - | ||
| Haakon VIIs gate 4 Utvikling AS 2) | 50% | - | - | (3 849) | - | 3 849 | - |
| Fornebu Sentrum Utvikling AS 2) | 50% | - | - | (46) | - | 46 | - |
| Heimdal Stasjonsby AS | 50% | 5 317 | - | (245) | - | - | 5 072 |
| Kanalveien Utvikling AS 2) | 50% | 0 | - | (3 174) | - | 3 174 | 0 |
| Kanalveien 51-53 AS 2) | 50% | - | - | (1 030) | - | 1 030 | - |
| Rabekkgata 4-6 AS 3) | 50% | 65 643 | 31 | 13 | 65 687 | ||
| Glassverket Boligutvikling AS | 50% | 15 | 8 | 23 | |||
| Verftsbyen Bolig AS | 50% | 28 839 | - | (182) | - | - | 28 657 |
| Sum | 276 578 | 21 285 | 69 429 | (62 500) | 8 113 | 312 905 | |
| 1) Ingen av selskapene har andre inntekter og kostnader. | |||||||
| 2) Negativ bokført verdi er nettoført mot ansvarlige lån. | |||||||
| 3) Forskjell mellom tilgang investering og kontantstrømoppstillingen skyldes selgerkreditt på NOK 55,6 millioner. | |||||||
Spesifikasjon av investeringer i tilknyttede selskap og felleskontrollerte foretak for 2024:
| (beløp i 1 000 kroner) | Eierandel | Regnskapsført verdi 01.01.24 | Tilgang/Avgang | Andel av resultat/totalresultat 1) | Utbytte/utdelinger | Reklassifisert mot ansvarlig lån | Regnskapsført verdi 31.12.24 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Felleskontrollerte foretak | - | ||||||
| Kaldnes Brygge AS | 50% | 97 521 | - | 13 489 | (25 000) | - | 86 010 |
| Sandnes Eiendom Invest AS | 50% | 75 726 | - | (7 936) | - | - | 67 790 |
| Tangen pluss AS | 50% | 68 | (71) | 3 | - | - | - |
| S Trumpet Holding AB (Tidl. Projektbolaget Sädesärlan AB) | 50% | 1 829 | - | - | - | - | 1 829 |
| Kirkeveien Utbyggingsselskap AS | 50% | 23 079 | - | 83 | - | - | 23 162 |
| Tiedemannsfabrikken AS | 50% | 762 | - | 29 | - | - | 791 |
| Smedplassen Prosjekt AS | 50% | 254 | (233) | (21) | - | - | - |
| Sinsenveien Utvikling AS 2) | 50% | - | - | 72 644 | - | (9 806) | 62 839 |
| Sandsliåsen 46 Utbygging AS 2) | 50% | - | - | (258) | - | 258 | - |
| Haakon VIIs gate 4 Utvikling AS 2) | 50% | - | - | 3 813 | - | (3 813) | - |
| Fornebu Sentrum Utvikling AS 2) | 50% | - | - | (6 573) | - | 6 573 | - |
| Heimdal Stasjonsby AS | 50% | 6 110 | - | (793) | - | - | 5 317 |
| Kanalveien Utvikling AS | 50% | 755 | - | (1 218) | - | 463 | 0 |
| Kanalveien 51-53 AS 2) | 50% | - | - | (900) | - | 900 | - |
| Verftsbyen Bolig AS | 50% | 23 881 | 5 000 | (42) | - | - | 28 839 |
| Sum | 229 985 | 4 696 | 72 320 | (25 000) | (5 424) | 276 578 | |
| 1) Ingen av selskapene har andre inntekter og kostnader. | |||||||
| 2) Negativ bokført verdi er nettoført mot ansvarlige lån. | |||||||
Konsernets datterselskaper har per 31. desember ytet NOK 193,2 millioner i lån til tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter (173,6)
Oppsummert finansiell informasjon (100%) for tilknyttede selskap og felleskontrollerte foretak per 31. Desember
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Totale eiendeler | 1 771 274 | 2 087 398 |
| Total gjeld | 1 271 588 | 1 597 095 |
| Netto eiendeler | 499 686 | 490 303 |
| Totale driftsinntekter | 1 406 834 | 2 253 568 |
| Totalt resultat for året | 138 858 | 144 640 |
NOTE 25 TILLEGGSINFORMASJON INNTEKTER
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Salgsinntekter - overleverte boliger 1) | 2 002 368 | 1 661 261 |
| Salgsinntekter - annen eiendom | - | 234 114 |
| Øvrige inntekter 2) | 84 280 | 75 669 |
| Sum driftsinntekter | 2 086 648 | 1 971 044 |
| 1) Av salgsinntekter fra overleverte boliger i 2025 utgjorde andel fra Stor-Oslo om lag 75 prosent (79) og andel fra resten av Norge utgjorde om lag 25 prosent (21). Det var ingen overleverte boliger i utlandet i 2025 og 2024. | ||
| 2) Øvrige inntekter var relatert til aktiviteter utenfor kjernevirksomheten, hovedsakelig utleie, prosjektledelse og serviceinntekter, se spesifikasjon nedenfor. | ||
Øvrige inntekter
| (beløp i 1 000 kroner) | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Leieinntekter | 7 071 | 5 752 |
| Prosjektledelse og serviceinntekter | 74 684 | 69 447 |
| Andre driftsinntekter | 2 525 | 470 |
| Sum øvrige inntekter | 84 280 | 75 669 |
Leieinntektene i 2025 og 2024 besto i hovedsak av korttidsutleie.
Inntekter fra prosjektledelse gjelder tjenester som faktureres deleide selskaper. Serviceinntekter gjelder i hovedsak tjenester fakturert privatpersoner i Pluss-prosjekter.
Konsernet hadde 912 enheter under bygging ved utgangen av året (829), hvorav Stor-Oslo utgjorde 78 prosent (82). Samlet salgsverdi av enhetene under bygging var på NOK 6 574 millioner (6 134), hvorav solgte enheter utgjorde NOK 3 763 millioner (3 447). 60 prosent av antall enheter under bygging var solgt (61). De solgte enhetene overleveres hovedsakelig i 2026 og 2027.
NOTE 26 SAMARBEID MED URBAN PROPERTY
Fra og med 2020 eies store deler av Selvaag Boligs (SBO) tilgjengelige tomteportefølje av Urban Property (UP). Selskapene er langsiktige og strategiske samarbeidspartnere. UP eies av Oslo Pensjonsforsikring AS med 40 prosent av aksjene, Equinor Pensjon med 30 prosent, Selvaag AS med 20 prosent og Rema Etablering Norge AS med 10 prosent. Selvaag AS sitt eierskap i UP medfører at UP er en nærstående part til SBO etter IFRS, men ikke etter Allmennaksjeloven. Se note 26 i konsernregnskapet for året 2020 for detaljert informasjon om transaksjonen.
UP er en solid, kapitalsterk og forutsigbar partner og samarbeidsavtalen innebærer blant annet:
- UP har en forkjøpsrett på kjøp av nye tomter SBO ønsker å utvikle.
- SBO har opsjon på å kjøpe tilbake tomtene fra UP.
- Tomtene kjøpes trinnvis tilbake av SBO for opprinnelig kjøpspris pluss en årlig opsjonspremie på (NIBOR + 3,75 prosent). I tillegg påløper det et transaksjonshonorar på 0,5 prosent når UP kjøper tomter av grunneier og 2,0 prosent når SBO kjøper fra UP.
- SBO betaler 50 prosent av kjøpesum til UP ved overtagelse av tomt (ved byggestart) og 50 prosent ved ferdigstillelse av prosjekt.
- Dersom SBO velger å ikke utøve opsjonen på en tomt påløper det 48 måneders opsjonspremie (et break fee).
- Avtalen inneholder finansielle covenants, se note 29.
Portefølje B
Regnskapsmessig er Portefølje B behandlet som en finansieringsordning fordi SBO beholdt kontrollen over disse tomtene. Dette innebærer at bokført verdi av Portefølje B forble uendret som varelager etter transaksjonen, mens vederlaget fra salget av Portefølje B ble ført opp som en gjeldsforpliktelse for tilbakekjøpsavtaler (til UP) i balansen til SBO.
Opsjonspremien knyttet til tomtene i Portefølje B betales kvartalsvis. Opsjonspremiene behandles regnskapsmessig tilsvarende som tomtelånsrenter. Disse aktiveres som en del av varelageret og kostnadsføres som varekostnad ved overlevering av ferdigstilte boliger. Det er i 2025 betalt og aktivert opsjonspremier for NOK 15,0 millioner (20,2) i portefølje B. SBO kan på ethvert tidspunkt frasi seg opsjonen, mot å betale et fast tillegg tilsvarende 48 måneders opsjonspremie på tomten (et break fee). Ved utøvelse av opsjonen betaler SBO 50 prosent av kjøpesum til UP ved overtagelse av tomt og 50 prosent ved ferdigstillelse av prosjekt.
Portefølje C
Portefølje C omfatter tomter som konsernet har rett til å kjøpe i fremtiden. Det er inngått en avtale som medfører at UP får tilsvarende rettigheter og plikter som konsernet har mot tomteeier i dag. SBO vil fortsatt være den formelle avtaleparten mot dagens tomteeier. Avtalen omhandler også fremtidige tomtekjøp, hvor UP vil være den formelle avtalepart mot tomteeier. Etter at UP har ervervet tomtene, vil SBO ha opsjon på å kjøpe tomtene tilbake til nærmere avtalte vilkår.
Opsjonspremiene i Portefølje C forfaller til betaling med 50 prosent når SBO overtar tomten fra UP, mens resterende forfaller ved ferdigstillelse av det aktuelle prosjektet. Fra 1.januar 2025 er 50 prosent av opsjonspremie i portefølje C løpende betalbar. Det avsettes kvartalsvis for påløpte opsjonspremier i SBO sitt konsernregnskap, henholdsvis som andre langsiktige eiendeler (anleggsmidler) og annen langsiktig ikke-rentebærende gjeld. Ved inngått avtale om kjøp av tomt reklassifiseres gjelden til annen kortsiktig gjeld. Eiendelen reklassifiseres til varelager ved overtakelse av tomten, mens gjenstående ikke betalt opsjonspremie reklassifiseres til kortsiktig gjeld tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter. Det er i 2025 avsatt for NOK 109,7 millioner (213,7) i opsjonspremier for portefølje C, samt betalt og aktivert NOK 100,3 millioner (0,0). Ved utgangen av 2025 er det akkumulert avsatt for NOK 519,4 millioner (498,3).
SBO kan på ethvert tidspunkt frasi seg opsjonen, mot å betale akkumulert opsjonspremie fra kjøpstidspunktet, samt et fast tillegg tilsvarende 48 måneders opsjonspremie (et break fee). Ved utøvelse av opsjonen betaler SBO 50 prosent av kjøpesum til UP ved overtagelse av tomt og 50 prosent ved ferdigstillelse av prosjekt.
I løpet av 2025 kjøpte selskapet fem tomter fra UP for totalt NOK 684,3 millioner. Videre solgte Selvaag Bolig sin andel av et deleid prosjekt i Ski til UP for NOK 44,4 millioner. I 2024 kjøpte selskapet seks tomter fra UP for totalt NOK 498,4 millioner. Det ble ikke solgt noen tomter til UP i 2024. SBO nedbetalte i 2025 totalt NOK 102,8 millioner på selgerkreditter til UP (92,2). Gjeld knyttet til tilbakekjøpsavtaler og selgerkreditter var NOK 729,5 millioner ved utgangen av året (504,5). Av dette utgjorde NOK 184,4 millioner gjeld portefølje B (230,3) og NOK 545,1 millioner selgerkreditter (274,2).
NOTE 27 PROPORSJONAL KONSOLIDERING TILKNYTTEDE SELSKAP OG FELLESKONTROLLERTE ENHETER – PROFORMAINFORMASJON
Selvaag Bolig gjennomfører flere av boligprosjektene som samarbeidsprosjekter med andre partnere, ofte i 50/50-samarbeid. I resultatoppstillingen etter IFRS behandles dette etter egenkapitalmetoden hvor Selvaag Boligs andel av resultat etter skatt vises på resultatlinjen Andel av resultat fra TS/FKV. Selvaag Bolig erfarer at andelen samarbeidsprosjekter er økende og i den sammenheng er det relevant å gi informasjon om hvordan resultatoppstillingen hadde vært dersom man hadde konsolidert inn eierandelen i samarbeidsprosjekter.
I tabellen under er resultatoppstillingen etter IFRS omarbeidet hvor tilknyttede selskaper og felleskontrollerte virksomheter er proporsjonalt konsolidert etter Selvaag Bolig sin eierandel i samarbeidsprosjekter.
| 2025 | 2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (beløp i 1 000 kroner) | IFRS | Justering andel TS/FKV brutto | Proforma brutto TS/FKV | IFRS | Justering andel TS/FKV brutto | Proforma brutto TS/FKV |
| Salgsinntekter | 2 002 368 | 693 164 | 2 695 532 | 1 895 375 | 1 118 134 | 3 013 509 |
| Øvrige inntekter | 84 280 | 10 254 | 94 534 | 75 669 | 8 650 | 84 319 |
| Sum driftsinntekter | 2 086 648 | 703 417 | 2 790 065 | 1 971 044 | 1 126 784 | 3 097 828 |
| Prosjektkostnader | (1 767 334) | (580 147) | (2 347 481) | (1 580 327) | (970 533) | (2 550 860) |
| Lønns- og personalkostnader | (146 684) | (1 031) | (147 715) | (149 060) | (999) | (150 059) |
| Avskrivninger | (6 748) | (4 607) | (11 355) | (9 788) | (4 440) | (14 228) |
| Andre driftskostnader | (108 606) | (20 121) | (128 727) | (105 964) | (23 576) | (129 540) |
| Sum driftskostnader | (2 029 372) | (605 905) | (2 635 277) | (1 845 139) | (999 547) | (2 844 686) |
| Andel av resultat fra TS/FKV | 69 429 | (69 429) | - | 72 320 | (72 320) | - |
| Øvrige gevinster (tap), netto | - | - | - | - | - | - |
| Driftsresultat | 126 705 | 28 083 | 154 788 | 198 225 | 54 918 | 253 143 |
| Finansinntekter | 26 246 | 1 296 | 27 542 | 25 443 | 2 470 | 27 913 |
| Finanskostnader | (13 352) | (14 387) | (27 739) | (14 472) | (30 781) | (45 253) |
| Netto finanskostnader | 12 894 | (13 091) | (197) | 10 971 | (28 311) | (17 340) |
| Resultat før skatt | 139 599 | 14 993 | 154 592 | 209 196 | 26 607 | 235 803 |
| Skattekostnad | (6 603) | (14 993) | (21 596) | (32 240) | (26 607) | (58 847) |
| Resultat etter skatt | 132 996 | - | 132 996 | 176 956 | - | 176 956 |
Alle tilknyttede selskap og felleskontrollerte foretak er etablert for å utvikle boligprosjekter. Den finansielle informasjonen vises derfor samlet.
NOTE 28 KLIMARISIKO
Klimarisiko består av fysisk klimarisiko og overgangsrisiko. Fysisk risiko er knyttet til økt ekstremvær og økosystemendringer. Overgangsrisiko er knyttet til endringer i reguleringer, teknologi og markedssituasjon i forbindelse med overgangen til et lavutslippssamfunn.
I 2021 gjennomførte Selvaag Bolig en vurdering av potensiell klimarelatert risiko og muligheter, samt selskapets styring av disse basert på retningslinjer fra the Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD). Vurderingen konkluderte med at eiendomssektoren som helhet har en vesentlig eksponering for både fysisk risiko og overgangsrisiko.
På nåværende tidspunkt har ikke identifiserte klimarisikoer påvirket selskapets måling av eiendeler og gjeld.
Fysisk klimarisiko
Ettersom Selvaag Bolig utvikler boliger og næringslokaler som overtas av kjøper ved ferdigstillelse, er fysisk klimarisiko spesielt viktig for valg av tomt. I alle prosjekter blir klimarisiko kartlagt i alle gjennom en risiko- og sårbarhetsanalyse (ROS-analyse). Analysen avdekker forhold som har betydning for om arealet er egnet til utbyggingsformål, og eventuelle endringer i slike forhold som følge av planlagt utbygging. Elementer som kartlegges følger temaveileder for samfunnssikkerhet i arealplanlegging fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB). Tiltak iverksettes ved behov gjennom prosjektets faser for å redusere risiko for forsinkelser, kostnadsøkninger og fremtidige skader, både under bygging og etter ferdigstillelse.
Overgangsrisiko
Selvaag Bolig opplever økte krav om transparens, ikke-finansiell rapportering og klimakrav, spesielt fra finansielle interessenter og myndigheter. Selskapet har gjennom sin virksomhet påvirkning på klima og miljø, spesielt klimagassutslipp fra byggeprosjektene. Selvaag Bolig har derfor utarbeidet klimagassregnskap de siste fem årene, og jobber med tiltak for å redusere sine utslipp. Overgangsrisiko har foreløpig ikke hatt vesentlig finansiell påvirkning på selskapet, men det er usikkert hvordan dette vil påvirke selskapet fremover. Det kan ikke utelukkes at det vil påvirke selskapet finansielt gjennom for eksempel økte byggekostnader, kostnader for kompenserende tiltak, økte finanskostnader og økte salgspriser på selskapets produkter. Selvaag Bolig jobber systematisk med tiltak som kombinerer reduserte klimagassutslipp og kostnadseffektivitet, og følger utviklingen i regelverk og marked tett. Selskapet vurderer løpende hvordan nye krav og forventninger kan påvirke lønnsomhet og konkurranseevne, og følger opp med relevante tiltak.
NOTE 29 FINANSIELLE COVENANTS
Samarbeidsavtalen med Urban Property, omtalt i note 26, inneholder følgende finansielle covenants:
- Egenkapital > NOK 1 800 millioner
- Gjeldsgrad < 40 prosent. Gjeldsgrad er definert som: Nettogjeld / (Nettogjeld + Egenkapital)
- Nettogjeld / resultat før avskrivninger og skatt etter NGAAP rullerende 12 måneder < 3
- Maksimalt 2,5 års akkumulert, ikke betalt opsjonspremie. Denne består av tre elementer multiplisert med hverandre: (Laveste av markedsverdi eller kjøpspris av tomtene i UP) X (årlig opsjonspremie på 3 måneders NIBOR + 375 basispunkter) X (2,5 år)
- Selvaag Bolig skal ha minimum 500 boliger i produksjon, beregnet som et snitt over siste 12 mnd. For samarbeidsprosjekter innarbeides SBOs andel av prosjektet
- SBO skal ha minimum 60 prosent salgsgrad på antall boliger i produksjon
- Utestående selgerkreditt skal maks utgjøre 50 prosent av egenkapital i SBO og SBO skal ha tilgjengelig fri likviditet, inkl. tilgjengelige trekkfasiliteter, til å dekke 10 prosent av utestående selgerkreditter.
I beregningen av nettogjeld i covenant nr.2 skal byggelån og gjeld på portefølje B i Selvaag Bolig sin balanse ekskluderes. Samtidig skal akkumulert påløpt opsjonspremie og selgerkreditt inkluderes i beregningen.
I beregningen av nettogjeld i covenant nr.3 skal byggelån, selgerkreditt, lån på ferdigstilte enheter og gjeld på portefølje B i Selvaag Bolig sin balanse ekskluderes. Samtidig skal akkumulert påløpt opsjonspremie inkluderes i beregningen.
Ved brudd på finansielle covenants skal UP godkjenne utbytte eller andre uttak i Selvaag Bolig frem til covenants igjen er overholdt. Etter 3 måneder brudd øker opsjonspremien med 25 punkter frem til covenants igjen er overholdt. Ved brudd på covenants faller ikke selskapets kjøp av egne aksjer til aksjekjøpsprogram for ansatte inn under bestemmelsen om godkjenning av utbytte eller andre uttak i Selvaag Bolig.
Selvaag Bolig ASA har en kredittfasilitet med DNB på NOK 300 millioner med forfall i desember 2027. Per 31. desember 2025 var det ikke trukket på denne. Avtalen inneholder følgende finansielle covenants:
- Egenkapitalandel skal utgjøre minimum 25 prosent
- Gjennomsnittlig salgsgrad for boliger i produksjon skal minimum utgjøre 60 prosent. Ved verdi mellom 60 og 65 prosent skal långiver godkjenne trekk på fasiliteten og marginen økes med 50 basispunkter
Selvaag Bolig har ikke vært i brudd med covenants i 2025 eller 2024.
NOTE 30 HENDELSER ETTER BALANSEDATO
Det har ikke inntruffet hendelser av vesentlig betydning etter balansedato.

